Codzienna dieta, ilość wypijanych napojów, a także częstotliwość, z jaką spożywamy posiłki, ma wpływ na nasze zdrowie i wygląd – co do tego nikt nie ma już chyba wątpliwości. Wszystkie te czynniki mogą również wpłynąć na stan naszej skóry, a jeśli zaniedbamy ten aspekt naszego życia, w krótkim czasie będziemy mogli się spodziewać powstawania nieestetycznego cellulitu, którego czym prędzej będziemy chcieli się pozbyć.
Można jednak w prosty sposób zapobiec takim problemom i dzięki odpowiedniej, antycellulitowej diecie (choć nie tylko, o czym będzie mowa jeszcze za chwilę) utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji i cieszyć się gładką i jędrną skórą.
Czy wobec tego istnieje specjalna dieta na cellulit?

Skąd bierze się cellulit?
Cellulit może mieć wiele źródeł. Tworzy się z przyczyn genetycznych, w problemach hormonalnych, czy też jako skutek zażywania niektórych leków. W dużym stopniu jednak winą za jego powstawanie należy obarczyć stosowanie nieodpowiedniej diety.
Co to oznacza?
Duże znaczenie ma tu nadmierne spożywanie cukru, skrobi, mięsa, soli, białej mąki, czy też przetworzonej żywności. Co więcej, w produktach, które spożywamy na co dzień, znajduje się wiele dodatków chemicznych i pestycydów. Dlatego dieta antycellulitowa ma tu tak ogromne znaczenie.
Do tego często dochodzi problem nadmiernego spożywania alkoholu i palenia papierosów.
Zobacz ranking skutecznych kosmetyków na cellulit:
Jak rozpoznać cellulit?
„Pomarańczowa skórka” najczęściej pojawia się w takich miejscach na ciele jak uda, pośladki, biodra, brzuch, a nawet ramiona i kolana. O cellulicie mówimy najczęściej wtedy, gdy w tych właśnie miejscach pojawią się zgrubienia, pofałdowania i nierówności, których widoczność zwiększa się przy ściśnięciu fałdu skórnego.
Czym jest cellulit?
Cellulit to zmiana zwyrodnieniowa tkanki podskórnej. Polega ona na stwardnieniu tkanki tłuszczowej i jej nieprawidłowym rozmieszczeniu pod skórą. „Pomarańczowa skórka” to głównie przypadłość kobiet, stąd uznaje się, że może mieć ona związek z poziomem estrogenu w organizmie.
Cellulit najczęściej pojawia się po okresie dojrzewania, ale także w ciąży i w czasie menopauzy. Towarzyszy też często zaburzeniom hormonalnym.
Rodzaje cellulitu a sposoby jego zwalczania
Cellulit, jak powiedzieliśmy, może mieć różne przyczyny i to od nich będzie zależeć nasz sposób pozbywania się go.
- Cellulit tłuszczowy. Tworzy się przy znacznym i szybkim przyroście wagi poprzez gromadzenie się nadmiaru komórek tłuszczowych. Jeśli chcemy się go pozbyć, musimy przede wszystkim zrzucić zbędne kilogramy.
- Cellulit wodny. Jego charakterystycznym objawem jest zauważalny obrzęk ciała pojawiający się przed miesiączką. Najczęściej wywołany jest on przez nieprawidłowe krążenie krwi, dlatego najlepszym sposobem walki z nim będzie zaserwowanie sobie sporej dawki ruchu.
- Cellulit cyrkulacyjny. To połączenie dwóch powyższych rodzajów cellulitu, a jego przyczyną jest nagromadzenie się w organizmie komórek tłuszczowych i wody zawierającej toksyny.
Najczęściej pojawia się on u osób, które w krótkim czasie przytyły i u których jednocześnie pogorszeniu uległo mikrokrążenie.

Dieta na cellulit przede wszystkim!
Aplikowanie kremów, olejków i balsamów na cellulit, czy też masaże, doskonale wpływają na stan naszej skóry. Jeśli jednak nie będzie im towarzyszyć stosowanie odpowiedniej diety antycellulitowej, prawdopodobnie nie przyniosą spodziewanych efektów.
Zdrowa dieta pozwoli nie tylko zapobiec powstawaniu każdego rodzaju cellulitu, ale także go zwalczyć.
Czego nie jeść na cellulit?

Dieta antycellulitowa i lista produktów zakazanych
W diecie na cellulit istnieje „czarna lista” produktów, które w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania cellulitu, dlatego warto wykreślić je ze swojego menu.
Jakie produkty znajdują się na „czarnej liście” produktów zakazanych w diecie na cellulit? Czego nie jeść na cellulit:
- Słodycze,
- Słodkie napoje gazowane,
- Sól (przy okazji zobacz czym zastąpić sól),
- Słone przekąski,
- Czerwone mięso.
Jak i co jeść na cellulit?

Najważniejsze zasady diety na cellulit
Najlepsza i skuteczna dieta na cellulit to w rzeczywistości dieta, która będzie służyć całemu naszemu organizmowi. Nie wymaga drastycznych obostrzeń, wyrzeczeń, czy głodówek. Oparta jest na racjonalnych zasadach, które warto wdrożyć w swoje codzienne życie nawet wtedy, gdy naszym celem jest o prostu utrzymanie dobrego zdrowia.
Brak cellulitu lub znaczne zmniejszenie jego widoczności będzie wówczas tylko bonusem.
O czym przede wszystkim należy pamiętać, stosując dietę na cellulit? Jak i co jeść na cellulit:
- W ciągu dnia jemy 5 posiłków.
- Spożywamy je w równych odstępach czasu (najlepiej co 3 godziny).
- Przygotowujemy niewielkie porcje.
- W każdym posiłku powinny się znaleźć warzywa.
- W co najmniej 2 posiłkach powinny się znaleźć owoce.
- Czerwone mięso lepiej jest zastąpić białym, chudym mięsem.
- Rybę jemy 2-3 razy w tygodniu.
O samej diecie na cellulit poczytacie tutaj na celustop.pl, znajdziecie tam też inne warte uwagi tematy związane ze zwalczaniem cellulitu.
Znaczenie odpowiedniego nawodnienia organizmu w diecie na cellulit
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne nie tylko wtedy, gdy walczymy z cellulitem. Jeśli jednak chcemy zmniejszyć widoczność swojej „pomarańczowej skórki”, picie dużej ilości płynów jest koniecznością.
Skoro już wiemy co jeść na cellulit to warto równie dobrze rozważyć kwestię tego co pić na cellulit.
Dieta antycellulitowa a napoje czyli co pić na cellulit:
- Niegazowana woda (wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i zapewnia odpowiedni poziom nawodnienia organizmu),
- Herbatki ziołowe (szczególnie z czarnego bzu),
- Soki owocowe i warzywne, zwłaszcza przyrządzane w domu.
W tym miejscu zachęcamy także do przeczytania naszego testu dzbanka filtrującego wodę Aquaphor Onyx, który wykonaliśmy jakiś czas temu i sprawdzenia czy nasza opinia jest pozytywna ; )
Jakie suplementy warto włączyć do diety na cellulit?
Dieta na cellulit i odpowiednie nawodnienie organizmu możemy wesprzeć jeszcze dodatkowo suplementacją składników, które odgrywają dużą rolę w redukcji „pomarańczowej skórki”. Mowa tu przede wszystkim o witaminie C, która pobudza produkcję kolagenu odpowiedzialnego za jędrność i gładkość skóry. Do składników sprzyjających zmniejszeniu się cellulitu należą także krzem i kwasy Omega 3.
Zobacz także: Jaki owoc i warzywo ma najwięcej naturalnej witaminy C!
Sposoby na cellulit – dieta to nie wszystko!
Chociaż stosowanie diety na cellulit, dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu i wsparcie go odpowiednią suplementacją może przynieść zaskakująco dobre efekty w walce z cellulitem, to istnieje jeszcze kilka innych sposobów na to, by stały się one jeszcze bardziej widoczne.
Kilka dodatkowych sposobów na zmniejszenie widoczności cellulitu:
- Regularne uprawianie sportu. Tu uwaga! Wybierzmy taką formę ruchu, którą będziemy uwielbiać – dzięki temu istnieje spora szansa na to, że nasz zapał nie będzie słomiany,
- Stosowanie kremów i balsamów na cellulit. Preparaty te można wcierać bezpośrednio ręką, ale jeszcze lepsze efekty uzyskamy, jeśli będziemy wykonywać masaż masażerem na cellulit,
- Mycie miejsc narażonych na cellulit specjalną szczotką lub szorstką rękawicą.
Skoro już jesteśmy przy diecie na cellulit i zastanawiamy się nad tym co jeść a czego nie jeść aby pozbyć się niechcianego cellulitu z ud, pośladków czy brzucha to warto w tym miejscy przytoczyć artykuł pod tytułem „substancje pochodzenia naturalnego stosowane w terapii cellulitu„, który rzuca nowe światło na temat zastosowania skuteczniej i odpowiedniej diety zapobiegającej powstawaniu cellulitisu na ciele.
Jakie są Wasze opinie o diecie na cellulit? Jakie są Wasze skuteczne przepisy? Dajcie znać w komentarzach!
W diecie ważne są tez witaminy na cellulit, a są nimi witaminy antyoksydacyjne: A, C, E bo one poprawiają strukturę skóry. Silniejsza skóra może walczyć z cellulitem