Kuchnia lubi nowinki, i to zarówno w smakach i ich połączeniach, jak i w akcesoriach i urządzeniach AGD. Chcemy, by lepiej nam się gotowało, piekło czy pracowało przy blacie.
Szukając rozwiązań, które mają nam to ułatwić, zwykle przemierzamy sklepowe alejki lub przeglądamy witryny internetowe. Jednak istnieją znacznie lepsze, ciekawsze i mniej banalne sposoby na ich znalezienie.
A właściwie – wydrukowanie.
Obecnie drukarki 3D do użytku domowego nie osiągają już tak zawrotnych cen, jak jeszcze na przykład kilkanaście lat temu, dlatego fascynaci tej technologii mogą się tu wykazać. O ileż przyjemniej przecież drukuje się dany przedmiot wiedząc, że znajdzie zastosowanie w kuchni i będzie ze wszech miar praktyczny.
Możemy jednak jeszcze iść o krok dalej i pokusić się o drukowanie jedzenia (lub przynajmniej jego części)… ale o tym szerzej powiemy poniżej.

Drukowanie 3D na użytek kuchenny
Zacznijmy od tego, że będąc w posiadaniu drukarki 3D do użytku domowego możemy tworzyć nie tylko przestrzenne przedmioty przydatne w kuchni – możliwości tego urządzenia są niemal nieograniczone. Tu jednak skupimy się na wykorzystaniu jej do drukowania akcesoriów, części AGD, a także – nawet! – produktów spożywczych.
Dodajmy, że większość plików .stl, które pozwalają na drukowanie proponowanych przez nas obiektów znaleźć można na stronie thingiverse.com.
Wydrukuj mi kotleta na obiad, czyli drukarka 3D w gastronomii
BotBQ to specjalna wytłaczarka (ekstruder), która pozwala na wykorzystanie do drukowania – zamiast typowego materiału (filamentu) – półproduktów stosowanych na co dzień w kuchni. Dzięki zamontowaniu takiej wytłaczarki w domowej drukarce 3D możemy uraczyć swoich gości wydrukiem z czekolady, sosu, a nawet mielonego mięsa. Drukowanie żywności w drukarce domowej 3D niesie jednak za sobą pewne problemy.
Wydruki 3D w kuchni a higiena
Chociaż drukowanie 3D produktów spożywczych i akcesoriów kuchennych robi wrażenie, nie można nie poruszyć w tym miejscu tematu higieny. Tym bardziej, że ma on kilka aspektów.
- Każdy wydruk, jaki powstaje w technologii FDM (a więc najczęściej stosowanej) ma prążkowaną powierzchnię. Mikropęknięcia i szczeliny, jakie mogą powstać w materiale, są idealnym miejscem do rozwoju bakterii (tu zwłaszcza trzeba uważać na jajka i mięso).
- Popularnego filamentu ABS nie powinno się używać do produkcji przedmiotów mających kontakt z żywnością. Bezpieczny i biodegradowalny, produkowany z kukurydzy PLA z kolei może mieć zanieczyszczenia, które pozostały w urządzeniu po poprzednich wydrukach.
- Podczas drukowania uwalniają się i osadzają na drukowanych obiektach lotne związki organiczne, które są szkodliwe dla naszego zdrowia.
Drukować czy nie drukować?
Czy w takim razie warto ryzykować zdrowiem dla uzyskania efektownego obiektu? Na szczęście w niektórych przypadkach możemy znaleźć rozwiązanie tego problemu.
Jeśli chodzi o przedmioty, które mają krótkotrwały kontakt z żywnością (jak na przykład foremki do ciastek), sprawa jest dość prosta. Wystarczy po wydrukowaniu umyć je w wodzie z dodatkiem płynu bakteriobójczego.
Jeśli jednak chcemy stworzyć obiekty, które będą miały długotrwały kontakt z żywnością, najlepiej sięgnąć po specjalne filamenty dopuszczone do kontaktu z żywnością (zatwierdzone przez FDA, amerykańską Agencję Żywności i Leków).
Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć o dyszy drukarki 3D. Jeśli jest wykonana z mosiądzu, może zawierać ołów, który po dostaniu się do naszego organizmu wykazuje szkodliwe działanie.
Dlatego do drukowania żywności wykorzystuje się drukarki 3D z dyszami ze stali nierdzewnej.
Foremki do czekoladek 3D
Choć uzyskanie wydruków 3D z czekolady, które miałyby zadowalający kształt, nie jest proste, to wspomniany ekstruder BotBQ można użyć tu do podobnego celu. Drukujemy negatyw, który w kolejnym kroku wykorzystujemy do stworzenia formy z silikonu.
Foremki do ciastek 3D
Foremka do ciastek 3D to najczęściej pierwszy obiekt, jaki drukują posiadacze drukarek 3D do użytku domowego. Dość powiedzieć, że na wspomnianej stronie, z której można pobrać pliki pozwalające na tworzenie wydruków 3D, znajdują się setki różnych modeli foremek do ciastek.

Akcesoria kuchenne 3D
Drukarki 3D idealnie nadają się do drukowania kuchennych drobiazgów. Nie dość, że elementy takie mogą być bardzo estetyczne (i dopasowane kolorystycznie do aranżacji kuchni), to jeszcze będą pełnić praktyczne funkcje. W dodatku jak to miło pomyśleć, że jeśli nam się coś zepsuje, po prostu możemy sobie to dodrukować.
Jakie kuchenne akcesoria można wydrukować przy pomocy domowej drukarki 3D?
Każdy, kto pragnie, by jego drukarka 3D znajdowała zastosowanie w codziennym życiu, może się wykazać i wydrukować całe mnóstwo akcesoriów 3D do kuchni.
Poniżej podajemy tylko kilka z wielu możliwości:
- Pojemniki na sól (przy okazji zobacz czym zastąpić sól w kuchni), pieprz i inne przyprawy (możliwe jest zarówno wydrukowanie prostych, klasycznych modeli, jak i obiektów wzorowanych na rzeźbach czy postaciach z Gwiezdnych wojen),
- Uchwyty na kubek,
- Foremki do ravioli,
- Wyciskarki do czosnku,
- Drylownice do melonów,
- Spinki (klipsy) do torebek z żywnością,
- Wyciskarki do cytrusów,
- Dozowniki do płatków kukurydzianych,
- Miarki w postaci łyżek lub kubków (przeczytaj więcej o sztućcach dla dzieci),
- Miarki do spaghetti,
- Uchwyty do wyjmowania tostów z tostera,
- Minipatery na owoce lub cukierki,
- Separatory do jajek.
Elementy i części zamienne AGD drukowane w 3D
Kiedy już się rozpocznie swoją przygodę z drukowaniem 3D, okazuje się, że może ono mieć zastosowanie także w takich dziedzinach, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę.
Wyobraźmy sobie taką sytuację: psuje nam się część lodówki, która – choć wygląda na małą i niepozorną – kosztuje kilkadziesiąt złotych (lub nawet więcej). W tym momencie posiadacze drukarek 3D stoją na wygranej pozycji. Wystarczy zaprojektować taką część, a następnie ją wydrukować – i już!
Takie i inne akcesoria drukowane w technologii 3D znajdziecie także wśród Polskich firm zajmujących się drukiem 3D. Jednym z takich przykładów z naszego rodzimego rynku jest firma omni3d.pl, która drukuje także części w technologii druku 3D nie tylko dla AGD ale także dla motoryzacji.
Dajcie znać jakie przykłady zastosowania druku 3D w szeroko pojętej gastronomii obiły Wam się o uszy!