Smaczne, chrupiące, gorące. Przywodzące na myśl wakacyjne posilanie się w barze nad jeziorem lub nad morzem. Niestety, przyrządzanie frytek w domu wiąże się z długim staniem przy garnku z gorącym tłuszczem, a potem – sprzątaniem tłustych plam z kuchenki i jej okolic.
Dlatego też dla tych wszystkich, którzy nie mogą się oprzeć pokusie zjedzenia od czasu do czasu frytek, mamy coś specjalnego: frytkownicę beztłuszczową.
Nie dość, że pozwala na przyrządzanie frytek w zamkniętym urządzeniu (zero sprzątania kuchenki), to jeszcze można dzięki niej usmażyć frytki bez użycia tłuszczu – lub, dla smaku, z łyżką oleju.
Jak działa takie urządzenie? Czy można w nim przygotowywać także inne potrawy? Ile kosztuje i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Oto nasz miniporadnik.

Jak działa frytkownica beztłuszczowa?
Frytkownica beztłuszczowa działa na podobnej zasadzie jak piec konwekcyjny. Frytki pieką się tu w gorącym powietrzu, dzięki temu są chrupkie na zewnątrz, a w środku – idealnie miękkie. Urządzenie zawiera system pozwalający na dokładnie rozprowadzenie gorącego powietrza po całej komorze, a więc frytki (lub inne produkty, ale o tym za chwilę) są dokładnie upieczone z każdej strony.
Co z tym olejem?
Frytkownica bezolejowa (lub na jedną łyżkę oleju)
Frytki z frytkownicy beztłuszczowej smakują inaczej niż takie usmażone w głębokim oleju. Osoby, które nie wyobrażają sobie frytek bez smaku tłuszczu, mogą dodać do nich na przykład łyżkę oleju (skrapiamy nim frytki przed wrzuceniem do frytkownicy).
Jak w przypadku innych nowoczesnych urządzeń, również i tutaj mamy do wyboru różne rodzaje frytkownic.
Jaką frytkownicę beztłuszczową wybrać?
W sklepach znajdziemy sprzęty, które pełnią dużo różnych funkcji, a smażenie frytek bez tłuszczu to tylko jedna z nich. Świetnym rozwiązaniem jest na przykład połączenie frytownicy, piekarnika i obrotowego grilla. Taki zestaw pozwala na smażenie (zarówno bez tłuszczu, jak i z użyciem tłuszczu), zapiekanie, grillowanie, pieczenie, podgrzewanie, utrzymywanie ciepła i rozmrażanie.
Ranking frytkownic beztłuszczowych. Porównaj ceny:
Dużą popularnością cieszą się też frytkownice z funkcją fondue.
Jakie dodatkowe udogodnienia i funkcje mogą mieć frytkownice?

Regulacja temperatury we frytkownicy beztłuszczowej
Dobra frytkownica beztłuszczowa powinna dawać możliwość regulacji temperatury. Zwykle jest to zakres od 50 do 230ºC. Dzięki takiemu rozwiązaniu można ustawić inną temperaturę dla każdej potrawy. Termostat pozwala na przygotowanie zarówno delikatnie upieczonej ryby, jak i mocno chrupiących frytek.
Moc frytkownicy
W przypadku frytkownicy moc urządzenia ma duże znaczenie. Im będzie wyższa, tym krótszy będzie czas oczekiwania na gotowe dania. Minimalna moc frytkownicy powinna wynosić 1200 W, a w przypadku sprzętu o mocy 2000 W można będzie w niej także przyrządzić pieczone mięso.
Pojemność frytkownicy na gorące powietrze
Frytkownice bezolejowe mogą mieć misy o różnej pojemności. Najchętniej kupowane są małe frytkownice, kompaktowe, z misą o pojemności 1 lub 2,5 l. Ponadto, na polskim rynku znajdziemy też modele z misą o pojemności do 9 l.
Przejdźmy teraz do szczegółów, które mogą zaważyć na wyborze frytkownicy.
Dodatkowe funkcje frytkownicy, na które warto zwrócić uwagę
Wybierając frytkownicę bezolejową, warto zwrócić uwagę na kilka detali, które mogą w czasie użytkowania znacznie ułatwić nam życie. Na przykład frytkownica z obrotowym koszem czy wyjmowaną misą są bardzo wygodne – nie tylko podczas pieczenia i wyjmowania gotowych dań, ale także podczas czyszczenia urządzenia.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
- Rożen. Niektóre frytkownice beztłuszczowe wyposażone są w mały rożen, dzięki czemu możemy urządzenie wykorzystać nie tylko do przyrządzania frytek, ale także mięsa na obiad.
- Programy. Różne tryby pracy urządzenia znacznie zwiększają jego przydatność (patrz funkcja rozmrażania czy delikatnego pieczenia).
- Sygnał dźwiękowy. Poinformuje nas o zakończeniu przygotowywania potrawy. Dzięki niemu nie ma potrzeby pilnowania przygotowywanego dania i nie trzeba się też obawiać o jego przypalenie.
- Wyświetlacz LCD. Wygodny i nowoczesny.
- Zabezpieczenie przed przegrzaniem (urządzenie wyłączy się, jeśli osiągnięta przez nie temperatura będzie groziła uszkodzeniem).
- Blokada pokrywy frytkownicy, dzięki której sprzętu nie można otworzyć, zanim nie skończy się smażenie.
Przejdźmy teraz do najprzyjemniejszej części artykułu.
Dania z frytkownicy bez oleju
Frytkownica beztłuszczowa pozwala na przyrządzenie wielu potraw – nawet jeśli nie ma żadnych dodatkowych funkcji. Przyrządzimy w niej więc frytki z ziemniaków i batatów, pieczoną brukselkę z azjatyckim sosem, pieczone warzywa z sosem fistaszkowym czy też jabłkowe crumble. Niektórzy producenci załączają do swojego urządzenia przepisy na dania z frytkownicy beztłuszczowej.
Czyszczenie frytkownicy beztłuszczowej
Nowoczesne frytkownice beztłuszczowe wyposażone są w wyjmowane szuflady z nieprzywierającą, teflonową powłoką. Dzięki temu ich mycie jest bardzo proste – wystarczy je wyjąć i umyć pod bieżącą wodą delikatnym środkiem myjącym. Pamiętamy też o tym, by używać drewnianych lub silikonowych łyżek i łopatek, by nie zniszczyć powłoki.
Ile kosztuje frytkownica beztłuszczowa?
Cena frytkownicy beztłuszczowej
Cena najtańszej frytkownicy beztłuszczowej to zaledwie 130 złotych. Najdroższe urządzenie tego typu kosztuje około 1000 złotych.
![]() | Frytkownice beztłuszczowe / Porównaj ceny na: |
Ceneo Skąpcu |
Producenci frytkownic beztłuszczowych
Wśród producentów, którzy mają w swojej ofercie frytkownice bezolejowe, można wymienić takie marki jak Tefal, Delonghi, Moulinex, Silvercrest, Philips czy Zelmer.

Czy warto kupić beztłuszczową frytkownicę?
Urządzenie do frytek bez oleju nie zajmie nam w kuchni dużo miejsca (może mieć wymiary na przykład 28,5 x 27,5 x 26,5 cm) i z pewnością od czasu do czasu się przyda. Czy warto je jednak kupować?
- Zarówno frytki, jak i warzywa i ryby przygotowywane w takiej frytkownicy są lekkostrawne, mało kaloryczne i zdrowe,
- Smażenie bez tłuszczu jest nie tylko zdrowsze i mniej kaloryczne, ale także tańsze,
- Nie trzeba się zmagać z przykrym zapachem, jaki roznosi się podczas smażenia w tłuszczu,
- Mycie urządzenia po skończonej pracy jest dziecinnie proste.
Frytkownice beztłuszczowe – opinie
Miałaś/miałeś okazję wypróbować frytkownicę beztłuszczową? Chcesz się podzielić swoją opinią? To doskonale! Zapraszamy do zamieszczania swoich uwag w komentarzach. Być może to właśnie Twoja opinia pomoże komuś wybrać odpowiednią frytkownicę!