Młynek do kawy: ręczny, elektryczny czy żarnowy? Jaki wybrać i kupić?

Młynek żarnowy to jeden z najczęściej poszukiwanych modeli młynków do kawy. Sprawdź też czy większą popularnością wśród kawoszy cieszą się modele ręczne czy elektryczne. Sprawdź aktualne opinie i ceny w rankingu który odpowie na pytanie o to jaki młynek do kawy wybrać i kupić! Wspominamy też o tym jak mielić kawę tak aby nie straciła ona aromatu...!

2
2335

Czy może być coś przyjemniejszego dla kawosza niż zapach świeżo mielonej kawy unoszący się w całym domu?

Nawet jeśli na co dzień nie mamy czasu na rytuały związane z parzeniem tego aromatycznego napoju, to – choćby od czasu do czasu – zajęcie się mieleniem, a następnie odpowiednim parzeniem kawy – to chwila relaksu, odprężenia i delektowania się rozkosznym aromatem i smakiem. Jeśli należysz tak jak my do grona wielbicieli kawy i zastanawiasz się, jaki młynek do kawy wybrać, znalazłeś (znalazłaś) się we właściwym miejscu.

Oto przewodnik po najlepszych młynkach do mielenia kawy.

Młynki do kawy wolnoobrotowe i wysokoobrotowe

Ręczny młynek do kawy - Jaki wybrać i kupić
Ręczny młynek do kawy – Jaki wybrać i kupić?
Mielenie kawy wolnoobrotowe odbywa się w młynkach ręcznych oraz w niektórych młynkach elektrycznych. Polega ono na miażdżeniu ziaren poprzez jedną lub dwie ślimacznice. Po zmieleniu kawa ląduje w specjalnym pojemniku. Taki sposób mielenia pozwala na uzyskanie kawy średnio lub grubo mielonej.

Z kolei mielenie wysokoobrotowe możliwe jest tylko w młynkach elektrycznych i odbywa się przy użyciu wirującego noża. Grubość ziaren można tu zwykle dowolnie regulować poprzez czas mielenia – im dłużej mielimy, tym ziarna będą drobniejsze.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jaki młynek do kawy wybrać i kupić?

Dobry młynek do mielenia kawy to zwykle zakup na lata, dlatego warto wiedzieć, wśród jakich modeli możemy wybierać. Na rynku mamy więc przede wszystkim młynki ręczne i elektryczne. Wśród tych ostatnich wyróżniamy młynki udarowe (nożowe, ostrzowe) i żarnowe. Z kolei wśród modeli żarnowych znajdziemy młynki stożkowe i płaskie. Młynki do kawy mogą też stanowić część ekspresu do kawy, a także wielofunkcyjnego robota kuchennego.

Ranking młynków do kawy. Porównaj ceny:

Młynki ręczne

Choć młynki ręczne do kawy wymagają dłuższej pracy naszych rąk, wiele osób decyduje się na zakup takich właśnie modeli.

Co nimi kieruje?

Nie da się ukryć, że mielenie kawy w młynku ręcznym ma swój starodawny urok (zwłaszcza kiedy korzystamy ze starych modeli młynków do kawy). Jednak w grę wchodzą tu nie tylko sentymenty.

Zobaczmy:

 1. Kawa mielona w młynku ręcznym jest bardziej aromatyczna, gdyż ziarna się nie nagrzewają – dzięki temu jej aromat nie ulatuje,
 2. Młynki ręczne mielą kawę równomiernie, co wpływa korzystnie na moc i smak kawy.

Kawa zmielona w ręcznym młynku nadaje się najlepiej do parzenia w kawiarce.
Warto też wiedzieć, że zmielenie kawy na jedną porcję wymaga od nas 60 – 70 obrotów korbką.

Ręczne młynki do kawy

Klasyczne, piękne i przede wszystkim użyteczne, nadające Twojej kawie wyjątkowego smaku i aromatu. Takie są właśnie ręczne młynki do kawy!

Młynki elektryczne

Młynki elektryczne wymagają znacznie mniej pracy i czasu. Wystarczy nacisnąć lub też przytrzymać przycisk, a po kilkunastu – kilkudziesięciu sekundach uzyskujemy kawę zmieloną wedle życzenia. Jak już wspomnieliśmy, wśród młynków elektrycznych wyróżniamy przede wszystkim dwa modele: młynki udarowe oraz żarnowe.

Czym się różnią między sobą?

Młynki udarowe

W młynku udarowym zmielimy nie tylko ziarna kawy. Nadaje się on też doskonale do mielenia przypraw czy ziaren. Jeśli jednak chodzi o samo mielenie kawy, model ten uznaje się za gorszy z kilku względów:

 • Nie można w nim kontrolować grubości przemiału,
 • Podczas mielenia powstaje pył zwiększający kwaśny smak naparu z kawy,
 • Kawa mielona w takim młynku znacznie się nagrzewa, przez co ulatuje z niej część aromatu.

Udarowe młynki do kawy

Udarowe młynki do kawy to urządzenia dla tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad grubością zmielonych ziaren kawy.

Młynki żarnowe

Młynki żarnowe działają na podobnej zasadzie jak ręczne, jednak nie wymagają od nas takiego nakładu pracy i czasu. Większość modeli pozwala na regulację grubości przemiału. Takie młynki przydadzą się do mielenia kawy zarówno dla właścicieli kawiarek, jak i ekspresów przelewowych czy ciśnieniowych.

Pojemnik na zmielone ziarna

Pojemniki na zmielone ziarna w młynkach ręcznych mieszczą zwykle od 50 do 60 g kawy. Dobre młynki elektryczne do kawy mogą mieć pojemność pojemników sięgającą nawet 250 g.

Młynek do kawy żarnowy - Jak mielić kawę
Młynek do kawy żarnowy – Jak mielić kawę

Obudowa

Młynki do kawy to nie tylko urządzenia, które mają spełniać praktyczne funkcje. Często ich design stanowi dopełnienie całej aranżacji pomieszczenia. Dlatego też producenci, wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, mają w swojej ofercie wiele propozycji.

W sklepach znajdziemy więc młynki do kawy w następujących odmianach:

 1. Młynki do kawy ze stali (nierdzewnej, chromowanej),
 2. Młynki do kawy z aluminium,
 3. Młynki do kawy z mosiądzu,
 4. Młynki do kawy drewniane (lakierowane, z drewna olchowego lub bukowego),
 5. Młynki do kawy porcelanowe.

Ponadto, prócz na wskroś nowoczesnych modeli, można też spotkać młynki w stylu retro, do złudzenia przypominające stare urządzenia, na przykład takie do powieszenia na ścianie.

Kilka danych technicznych

Dobry młynek do kawy powinien być wyposażony w silnik o mocy co najmniej 150 W. Modele o największej mocy mogą mieć nawet 900 W. Warto wiedzieć, że wysokie obroty silnika, powiedzmy 1200 obrotów na minutę, nie są wskazane. Szerzej ten temat został opisany w serwisie ekspresowakawa.pl/mlynek-do-kawy gdzie kawa jest na pierwszym miejscu.

Im wolniejsze obroty, tym mniej stracimy aromatu.

Wydajność młynków do kawy zależy od ich mocy, obrotów, a także wielkości żaren lub noży. Parametr ten nie zawsze podawany jest przez producentów urządzeń do użytku domowego.

Funkcje

Przydatne funkcje, w jakie może być wyposażony młynek do kawy, to między innymi:

 1. Funkcja pozwalająca na ustawienie ilości kaw,
 2. Możliwość ustawienia grubości przemiału,
 3. Automatyczne dobieranie grubości przemiału,
 4. Automatyczny wyłącznik,
 5. Zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem bez pokrywy.

Producenci i cena młynków do kawy

Popularni producenci młynkow do kawy to między innymi Delonghi, Bosch, Krups, Zelmer, Severin, Clatronic, MPM, Zassenhaus. Za najtańszy młynek zapłacimy około 30 złotych. Cena najdroższego sięgać może nawet 1000 złotych.

Jak widać cena może być różna. Jednak warto zainwestować w to urządzenie ponieważ daje niesamowite doznania smakowe.

Młynek do kawy Severin KM3873Młynki do kawy / Porównaj ceny na: Ceneo
Skąpcu

Zachęcamy Cię także do podzielenia się z nami wszystkimi tym jakie są Twoje opinie czy recenzje na temat wybranych i posiadanych przez Ciebie młynków do kawy. Bez względu na to czy korzystasz z ręcznego młynka do kawy czy elektrycznego (udarowego lub żarnowego) to każda opinia się liczy. Pamiętaj : )

2 KOMENTARZE

 1. Już teraz, to by mi się nie chciało używać ręcznego młynka kawowego. Zawsze wszystko jak najmniejszym kosztem czasu-był czas, że nawet na rozpuszczalną się przestawiłam, bo nawet nie trzeba czekać aż się zaparzy:P No ale na szczęście te czasy minęły i choć jeden raz w ciągu dnia celebruję zrobienie i wypicie kawy (ale jednak mielenie w elektrycznym młynku – który mi się właśnie zepsuł i szukam nowego:P)

 2. Jaki będzie najlepszy młynek do kawy ręczny czy elektryczny??? Dajcie proszę znać. Z artykułu wynika, że do bardziej aromatycznej kawy nada się jednak lepiej ręczny młynek…. a chyba o aromat i smak właśnie chodzi, prawda?

ZOSTAW OPINIE

Please enter your comment!
Please enter your name here