Naleśnikarka czyli urządzenie i maszynka do naleśników

0
5925

Wielbiciele naleśników wiedzą, że aby zrobić dobry naleśnik, potrzebna jest najczęściej nie tylko wprawa w przyrządzaniu ciasta, dobre dobranie proporcji składników i wyczucie czasu, w którym naleśnik powinien wylądować gotowy na talerzu.

Równie dużą rolę odgrywa tu właściwy sprzęt.

Patelnia, do której przywiera ciasto, czy nierównomierne grzanie palnika, mogą zrujnować dzieło najlepszego kucharza. Takie sytuacje nie mają jednak miejsca, jeśli zamiast patelni użyjemy dobrej naleśnikarki.

Dlatego dziś bierzemy ją pod lupę!

Naleśnikarka
Naleśnikarka / Jaka będzie najlepsza? Gdzie można ją kupić? Jaka cena i opinie? Sprawdź!

Jak działa naleśnikarka?

Naleśnikarka to sprzęt AGD, dzięki któremu uzyskamy idealnie równe, cienkie i chrupiące naleśniki – bez przypalonych brzegów. Co więcej, do ich smażenia nie musimy używać masła, oleju, ani innego tłuszczu, a naleśniki będą równie aromatyczne, jak te przyrządzone na zwykłej patelni.

Będą natomiast zawierały mniej kalorii.

Na naleśnikarce możemy usmażyć nie tylko tradycyjne naleśniki, ale także pankejki, czy też naleśniki ażurowe (koronkowe), stosowane jako smaczna ozdoba.

Zasilanie naleśnikarki

W sklepach znajdziemy dwa rodzaje naleśnikarek: zasilane prądem lub na gaz. Jaką naleśnikarkę wybrać?

Oto zestawienie ich najważniejszych cech:

  1. Naleśnikarka elektryczna – to najczęściej naleśnikarka domowa, w której ciepło rozprowadzane jest równomiernie na powierzchni płyty dzięki zasilaniu z gniazdka. Pracuje przy napięciu 230 V. Naleśnikarki elektryczne dostępne są z jedną lub dwiema płytami grzewczymi.
  2. Naleśnikarki gazowe to najczęściej modele do zastosowania gastronomicznego. Źródłem ich zasilania jest gaz ziemny i urządzenia te zawierają specjalne dysze umożliwiające przepływ gazu. Wyposażone są w jedną lub dwie płyty grzewcze.

Naleśnikarki domowe

Wspomnieliśmy już o tym, że na rynku znajdziemy zarówno naleśnikarki domowe, jak i gastronomiczne. Pora teraz przyjrzeć im się bliżej.

Naleśnikarki domowe mają płytę grzewczą wykonaną z teflonu lub aluminium, a jej powierzchnia jest pokryta nieprzywierającą powłoką. Taka płyta równomiernie się nagrzewa, a ponadto łatwo się ją czyści.

Zazwyczaj usmażymy na niej naleśniki o średnicy 30 cm.

Ranking naleśnikarek domowych. Porównaj ceny:

Urządzenie do smażenia naleśników szybko się nagrzewa i równie szybko stygnie. Można na nim nie tylko przyrządzać naleśniki, ale także je podgrzewać. Załączony termostat pozwala na kontrolowanie temperatury płyty.

Zobacz jak działa domowa naleśnikarka:

Urządzenie do naleśników
Urządzenie do naleśników / Porównaj ceny i sprawdź opinie oraz ranking.

Naleśnikarki gastronomiczne

Naleśnikarki do użytku profesjonalnego mogą być zasilanie prądem lub gazem, a ich płyty wykonane są z żeliwa lub ceramiki. Pozwalają na przygotowanie naleśników w krótkim czasie.

Takie urządzenie do smażenia naleśników przyda się w małym barze lub restauracji. Wyposażone jest ono w automatyczną kontrolę stałości temperatury, dzięki czemu moc grzania utrzymywana jest na pożądanym poziomie.

Zobacz jak działa gastronomiczna (przemysłowa) naleśnikarka:

Profesjonalne naleśnikarki pozwalają najczęściej na smażenie naleśników o średnicy 30, 35 lub 40 cm. W naleśnikarkach gastronomicznych znaleźć można pod powierzchnią grzewczą specjalną półkę, na której można podgrzewać naleśniki (lub też inne produkty).

Obudowa naleśnikarki

Naleśnikarki mogą być wyposażone w obudowę z tworzywa sztucznego lub też ze stali nierdzewnej. Oczywiście, plastikowe obudowy są tańsze, jednak z czasem, pod wpływem działającej tu wysokiej temperatury, mogą ulec odkształceniom lub przebarwieniom. Stal nierdzewna, choć droższa, jest trwalsza i bezproblemowa w czyszczeniu.

Płyta grzewcza

Płyta grzewcza to najważniejszy element naleśnikarki, dlatego poświecimy jej tu nieco więcej miejsca. Znaczenie ma tu nie tylko materiał, z którego jest wykonana (jak powiedzieliśmy, znajdziemy modele z płytą z aluminium lub teflonu, powlekane nieprzywierającą powłoką).

Czego jeszcze należy oczekiwać od dobrej płyty grzewczej w maszynie do naleśników?

  • Powinna mieć rant zapobiegający wylaniu się ciasta poza naleśnikarkę,
  • Musi być zupełnie płaska, dzięki czemu przewrócenie naleśnika na drugą stronę nie będzie stanowiło problemu.

Moc naleśnikarki

Każdy, kto choć raz smażył naleśniki, wie, jak ważne jest dobre nagrzanie powierzchni patelni. Nie inaczej wygląda sprawa z naleśnikarką, dlatego są to urządzenia o dość dużej mocy, od 900 do 1600 W.

Dodatkowe funkcje w naleśnikarkach

Wybierając naleśnikarkę, warto zwrócić uwagę na to, w jakie jest wyposażona dodatkowe funkcje, a także czy zawiera potrzebne do smażenia naleśników akcesoria.

Najczęściej znajdziemy tu:

  • Termostat. Dzięki niemu można precyzyjnie kontrolować temperaturę płyty grzewczej.
  • Regulację pracy naleśnikarki – pokrętło lub wyświetlacz.
  • Drewniany przyrząd w kształcie litery „T”, pozwalający na równomierne rozprowadzenie ciasta.
  • Drewnianą szpatułkę do przewracania naleśników na drugą stronę.
Urządzenie do smażenia naleśników
Urządzenie i maszyna do smażenia naleśników / Czy warto kupić?

Naleśnikarka a patelnia elektryczna do naleśników

Mogłoby się zdawać, że elektryczna patelnia do naleśników i elektryczna naleśnikarka to to samo, jednak… nie do końca. Oczywiście, oba te urządzenia pozwalają na szybkie, wygodne i bezproblemowe smażenie naleśników.

Czym się w takim razie różnią?

  1. Domowa naleśnikarka ma okrągłą podstawę i wyposażona jest w suwak lub pokrętło do regulacji mocy.
  2. Patelnia elektryczna do naleśników ma kształt zwykłej patelni, jednak w jej podstawie i rączce znajdują się elementy elektryczne. Często nazywa się ją ręczną, mobilną naleśnikarką.

Ile kosztuje dobra naleśnikarka?

Cena naleśnikarek

Ceny naleśnikarek zależą w dużym stopniu od ich mocy, a także materiałów, z jakich zostały wykonane. Jak to zwykle bywa, znaczenie ma tu również marka. Najtańsza domowa naleśnikarka kosztuje około 80 złotych, a najdroższa – około 300 złotych.

Ceny naleśnikarek gastronomicznych zaczynają się od 500 złotych, a kończą na kilku, a nawet kilkunastu tysiącach złotych. Dodajmy, że profesjonalne maszyny do naleśników, stosowane przemysłowo, to koszt kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.

NaleśnikarkaNaleśnikarki / Porównaj ceny na: Ceneo
Skąpcu

Producenci najlepszych naleśnikarek

Wśród producentów naleśnikarek, zarówno domowych, jak i gastronomicznych, znajdziemy takie marki jak Severin, Unold, Clatronic, Stalgast, Hendi czy Redfox.

Ostatnie kilka słów o maszynie do naleśników.

Naleśnikarki – rankingi, opinie i porady

Miałaś lub miałeś już naleśnikarkę i chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? To doskonale! Zapraszamy do dzielenia się swoimi opiniami, poradami i wskazówkami dotyczącymi zakupu naleśnikarek. Twoja opinia jest tu na wagę złota – być może właśnie ona pomoże komuś wybrać idealny model!

ZOSTAW OPINIE

Please enter your comment!
Please enter your name here