Ostropest plamisty / Dawkowanie czyli jak stosować / Tabletki czy nasiona?

2
11486

Ostropest plamisty to roślina, którą znaleźć można w całym kraju. Polska odmiana czyli „Silybum marianum” to rosnąca dziko roślina i stanowi wspaniałą ozdobę, jednak nie jest to jedyna jej zaleta.

Ten – wcale nie pospolity! – chwast wykazuje wiele silnych właściwości leczniczych, a przy tym jest łatwo dostępny, tani i przyjemy w stosowaniu

Sprawdźmy więc, jakie bogactwa w kryje w sobie ostropest.
Przede wszystkim ustalmy:

Czym jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty został rozpowszechniony przypadkowo w wielu miejscach świata. Nie ma dużych wymagań co do warunków życia, dlatego łatwo przyjmuje się niemal w każdym rejonie. Należy do rodziny astrowatych. Jego wysokość może sięgać nawet do 1,6 metra.

Ostropest plamisty
Ostropest plamisty / Jak dawkować i stosować ostropest? Zobacz właściwości tego chwastu ; )

W czym tkwią niezwykłe właściwości działania ostropestu?
Zobaczmy!

Właściwości ostropestu plamistego

Ostropest plamisty ceniony jest najbardziej za zawartość sylimaryny. Sylimaryna to kompleks flawonolignanów, które wykazują wszechstronne działanie korzystne dla naszego organizmu: przeciwzapalne, przeciwutleniające, oczyszczające i żółciotwórcze.

Ponadto, wpływa na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu i cukru we krwi, blokuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych i chroni wątrobę. Zapobiega też chorobom degeneracyjnym mózgu.

Jak w takim razie można wykorzystać ostropest plamisty w kuchni i kosmetyce?

Zastosowanie ostropestu

Wyciągi z ostropestu plamistego wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji tabletek osłaniających wątrobę.

Ostropest w tabletkach ma zastosowanie w leczeniu takich chorób jak:

  1. Marskość wątroby,
  2. Zwyrodnienie tłuszczowe,
  3. Choroba alkoholowa,
  4. Wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C.

To jednak nie wszystko. Ostropest plamisty wspomaga też dochodzenie do zdrowia po zatruciu grzybami, a nawet wykorzystywany jest pomocniczo w leczeniu cukrzycy typu II i nowotworów.

Dodatkowo, wspomaga odchudzanie.

Porównaj ceny tabletek z ostropestem:

Choć ostropest plamisty jest skutecznym lekiem, osoby cierpiące na jakiekolwiek choroby nie powinny go zażywać na własną rękę.

W tym i każdym innym przypadku trzeba zasięgnąć opinii lekarza. Nigdy nie podejmuje leczenia na własną rękę!

Idąc dalej.

Jak stosować ostropest plamisty?

Dawkowanie ostropestu plamistego, podobnie jak i innych ziół, należy ograniczyć do odpowiedniej ilości. Uznaje się, że bezpieczna, a jednocześnie skuteczna dawka to 1 – 2 łyżeczki ostropestu w proszku.

Ostropest
Ostropest / Zobacz opinie użytkowników i lekarzy. Sprawdź przeciwwskazania oraz zastosowanie.

Wiele osób pyta wprost: ostropest tabletki czy mielony?

I tu przejdziemy do kolejnego tematu.
W jakich postaciach możemy spotkać ostropest plamisty?

Olej z ostropestu plamistego

Olej ostropestowy można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Przyjmowany doustnie ( 3 razy dziennie 1 łyżeczka przed jedzeniem) pomaga w schorzeniach wątroby i obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Stosowany na skórę wykazuje działanie lecznicze w przebiegu łuszczycy, przyspiesza regenerację skóry i zmniejsza widoczność przebarwień.

Doskonale też wpływa na kondycję włosów.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze oleje z ostropestu plamistego (w tym te tłoczone na zimno):

Nasiona ostropestu plamistego

Nasiona (ziarna) ostropestu można łatwo zmielić w maszynce, uzyskując cenny proszek. To dobra opcja dla tych, którzy obawiają się, że zmielony ostropest może zawierać także inne, niepożądane składniki lub też że po zmieleniu, po dłuższym czasie, traci swoje właściwości.

Najpopularniejsze preparaty z mielonymi jak i całymi ziarnami ostropestu plamistego:

Herbata z ostropestu

Jak przyrządzić herbatę z ostropestu? Dwie łyżeczki sproszkowanego lub świeżo zmielonego zioła zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy kubek do momentu aż napar trochę ostygnie, a następnie pijemy małymi łykami.

Pozostały na dnie proszek można zjeść!

Ostropest plamisty w innych postaciach

Była już mowa o ostropeście w postaci herbaty, całych lub zmielonych ziaren i oleju.

Znajdziemy go jednak też w innej formie:

  1. Ostropest w tabletkach i kapsułkach,
  2. Sok, nalewka i miód z ostropestu,
  3. Ostropest w kroplach, a nawet
  4. Ostropest granulowany.
Właściwości ostropestu
Właściwości ostropestu / Co wybrać? Olej z ostropestu, herbatę, tabletki, mielony czy w ziarnach?

Musimy w tym miejscu zwrócić uwagę na kolejny ważny aspekt. Przeciwwskazania stosowania ostropestu i jego skutki uboczne.

Przeciwwskazania do stosowania ostropestu

Jak w przypadku wszystkich silnie działających ziół, istnieją pewne ograniczenia co do ich stosowania.

Ostropestu nie powinny spożywać kobiety w ciąży i laktacji, a także osoby z niedrożnością przewodów żółciowych.

Ponadto, warto wiedzieć, że ostropest wpływa negatywnie na skuteczność środków antykoncepcyjnych. U niektórych osób po zastosowaniu ostropestu plamistego mogą wystąpić bóle głowy, świąd, niestrawność, zgaga, biegunka czy bóle stawów.

Uwaga! U osób uczulonych na kiwi, karczochy i stokrotki istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia również na ostropest plamisty.

Cena ostropestu plamistego

Saszetka mielonego ostropestu o wadze 100 g kosztuje około 2 złotych. Cena woreczka ziaren ostropestu plamistego o tej samej wadze to około 3 złotych, podobnie jak pudełko herbaty z ostropestu. Ostropest w tabletkach (30 sztuk) to wydatek około 5 złotych. Z kolei za 100 ml oleju z ostropestu zapłacimy nie mniej niż 8 złotych.

Cena ostropestu nie jest wysoka a jego właściwości uzasadniają ten wydatek.

Gdzie kupić ostropest plamisty?

Pytanie o to gdzie kupić ostropest pada równie często jak to o to jaka jest jego cena. Te dwa pytania bywają nawet często nierozłączne. Otóż ostropest plamisty kupimy w sklepach zielarskich, aptekach, a także sklepach ze zdrową żywnością i sklepach internetowych z ekologicznym jedzeniem.

Ostropest plamistyOstropest plamisty / Tabletki i ziarno Ceneo
Skąpcu

Producenci ostropestu plamistego

Wśród producentów ostropestu plamistego można wymienić takie firmy jak Intenson, Rafex, Zielony Karmnik, Urudego, czy Dary Natury. W zamyśle było wyhodowanie także polskiej odmiany ostropestu o czym więcej dowiesz się pod tym linkiem. Zapraszamy do lektury.

Zobacz jaki ostropest wybrać i kupić? Czy ma to być ostropest mielony czy ziarnisty? I dlaczego najlepszy ostropest to taki w tabletkach ; ) Zapraszamy do oglądania:

2 KOMENTARZE

  1. Zielsko, które jak pamiętam z dzieciństwa, można było spotkać przy każdej drodze, okazuje się, ma więcej dobroczynnych właściwości niż nie wiadomo jak tropikalne i odległe rośliny. Cudze chwalicie…

ZOSTAW OPINIE

Please enter your comment!
Please enter your name here