Nie ma to – tamto.
Jeśli dość często smażysz naleśniki… a właściwie, nawet jeśli robisz to od wielkiego dzwonu, dobra patelnia do naleśników to podstawa.
Nie ma nic gorszego niż zbyt grube, zbyt tłuste lub przypalone naleśniki. Cały ich urok trafia szlag. Naleśniki po prostu muszą być idealne – tylko wtedy wywołują na twarzy jedzących błogi uśmiech.
Zróbmy więc wszystko, by to uzyskać.

Najlepsza patelnia do naleśników…
…czy taka istnieje?
TAK!
Co więcej, my powiemy Ci jak ją wybrać!
Dla jednych będzie to lekka (i bardzo tania) patelnia teflonowa, a dla innych – miedziane cacko a dla tych bardziej wymagających będzie to patelnia ceramiczna. Warto jednak wiedzieć, jakie wady i zalety ma każdy z rodzajów patelni, żeby dokonać dobrego wyboru.
Zaczynamy więc przegląd patelni do naleśników – i nie tylko – ale cierpliwości, o tym za chwilę.
Zatem:
Jaką patelnię do naleśników wybrać i kupić?
Szukając najlepszej patelni do naleśników natkniemy się przede wszystkim na patelnie ceramiczne, żeliwne, granitowe, a także – oczywiście najbardziej popularne – teflonowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się też jednak patelnie elektryczne.
Ranking patelni do naleśników. Porównaj ceny:
Osoby, które mają w kuchni kuchenkę indukcyjną, będą musiały poszukać specjalnej patelni naleśnikowej na indukcję (z charakterystycznym znaczkiem). Ciekawym rozwiązaniem jest też patelnia dwustronna (podwójna), pozwalająca na wygodne smażenie naleśników z obu stron.

Patelnia do naleśników na indukcję
![]() | Patelnie do naleśników na indukcję / Porównaj ceny na: |
Ceneo Skąpcu |
Patelnia elektryczna do naleśników
Na rynku znajdziemy też patelnię elektryczną do smażenia naleśników (naleśnikarkę). Płyta w takim urządzeniu równomiernie się nagrzewa, a generowana moc około 900 W pozwala na uzyskanie doskonałych, cieniutkich a także małych naleśników.
Ceramiczna patelnia naleśnikowa
Na ceramicznej patelni do naleśników ciepło również jest równomiernie rozprowadzane. Możemy też na nich usmażyć naleśniki bez tłuszczu.
Ceramiczna powłoka patelni – choć bardziej odporna na uszkodzenia niż teflon – nie lubi traktowania metalowymi sztućcami. Wskazane jest stosowanie sztućców drewnianych, plastikowych lub silikonowych.
![]() | Patelnie do naleśników ceramiczne / Porównaj ceny na: |
Ceneo Skąpcu |
Idąc dalej.
Nie tak delikatna jak naleśnikowa patelnia ceramiczna jest…
Patelnia żeliwna do naleśników
Ciężka, solidna i niemal niezniszczalna. Nazywana też patelnią cygańską. Dobrze przewodzi ciepło, które jest tu równomiernie rozprowadzane i długo utrzymywane.
Podobnie, jak w jej granitowej koleżance.
Granitowa patelnia do naleśników
Przy swej dużej odporności na zarysowania, zapewnia jednocześnie smażenie naleśników bez przywierania do powierzchni. Taka patelnia pozbawiona jest szkodliwych substancji, takich jak kadm czy ołów.
A tej pani nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać.
Teflonowa patelnia do naleśników
Dość wspomnieć, że powłoka teflonowa sprawia, że można na takiej patelni można smażyć bez tłuszczu, a naleśniki nie przywierają. Powierzchnia patelni teflonowych jest jednak bardzo wrażliwa na wszelkie zadrapania, a dodatkowo w miejscach uszkodzeń traci swoje najlepsze właściwości.
A teraz : o kresie brawurowego podrzucania naleśników do sufitu.
Patelnia dwustronna do naleśników
To właściwie połączone dwie patelnie, które można używać także osobno. Jeśli jednak połączymy je specjalną klamrą, uzyskujemy patelnię, na której przerzucanie naleśników na drugą stronę nie stanowi najmniejszego problemu – żaden z nich nie wyląduje na podłodze.

Rozmiary i kształty
Patelnie do małych naleśników mogą mieć zaledwie 14 centymetrów średnicy. Minipatelnie użyjemy do smażenia naleśników dla najmłodszych łasuchów lub też na przyjęcie – jako ciekawe zakąski po nałożeniu na nie nadzienia.
Najbardziej popularne wielkości patelni to jednak średnice 20 i 24 centymetrów. Do smażenia naleśników na krokiety przyda się duża patelnia o średnicy 28 lub 30 centymetrów.
Omlety, pancakes i naleśniki francuskie
Odkąd przyszły do nas przepisy na inne rodzaje placuszków, wiele osób szuka patelni przeznaczonych specjalnie do ich smażenia.
I znajduje!
Zobaczcie, co można jeszcze znaleźć w sklepach:
- Patelnia do pancakes,
- Patelnia do omletów,
- Patelnia dwustronna do omletów,
- Patelnia do naleśników francuskich (także elektryczna),
- Patelnia do naleśników amerykańskich.
Ale to nie wszystko!
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też silikonowa forma do naleśników i omletów. Po wlaniu ciasta wkłada się ją do kuchenki mikrofalowej lub piekarnika.
Uważacie, że okrągłe naleśniki są nudne?
Jest też coś i dla Was:
- Patelnia kwadratowa do naleśników,
- Patelnia do naleśników z wzorami.
Producenci i cena patelni do naleśników
Wśród producentów patelni naleśnikowych warto wymienić takie marki jak Tefal, Ambition, Berghoff, Fiskars, Neoflam czy Banquet. Mała patelnia naleśnikowa na indukcję (14 cm) może kosztować zaledwie kilkanaście złotych. Cena najdroższych to około 200 złotych.
Wcześniej mówiłam zawsze: po co mi specjalna patelnia do naleśników? I tak mi zawsze wychodzą i wszystkim smakują. No ale dostałam taką na prezent, więc zaczęłam używać. No i wcześniej nie wiedziałam, co mówię ;P
byle nie z chin bo nie wiadomo co oni ładują do takie patelni :/ najlepiej zamówić z Francji. W ogóle czadowe są ceramiczne patelnie naleśnikowe. Zdrowsze od tych teflonowych. Tylko trzeba uważać aby nie zarysować.
Zastanawiam się właśnie nad taką patelnią na naleśniki ceramiczną, ale jakoś nie dowierzam, że nie przywierają:P Mam ceramiczną głęboką i chociaż jestem z niej bardzo zadowolona, to jakoś nawet mi nie przyszło do głowy, żeby na niej piec naleśniki…