Jaki robot kuchenny wybrać i kupić? Z misą obrotową, z maszynką do mięsa czy z blenderem? Nowoczesne i wielofunkcyjne roboty kuchenne!

2
2643

Obecnie nazwa „robot kuchenny” oddaje całkowicie możliwości tego urządzenia. Zrobimy z nim niemal wszystko! Dzięki niemu wymieszamy i zagnieciemy ciasto, pokroimy warzywa, zmielimy mięso, a nawet wyciśniemy sok. A przecież to jeszcze nie wszystkie jego funkcje!

Dziś bierzemy pod lupę to wielofunkcyjne urządzenie i sprawdzamy, jaki robot kuchenny najlepiej wybrać i kupić.

Zacznijmy od pewnego uściślenia.

Robot kuchenny
Robot kuchenny

Wielofunkcyjny robot kuchenny

Robotami kuchennymi nazywa się również często urządzenia AGD stosowane w kuchni takie jak malakser, blender, mikser, młynek do kawy, sokowirówka, czy maszynka do mięsa. Tak się przyjęło, jednak teraz zajmiemy się urządzeniami wielofunkcyjnymi, które łączą w sobie funkcje wielu urządzeń.

Ranking robotów kuchennych. Porównaj ceny:

Przyjrzyjmy się zatem temu jakie roboty kuchenne mamy do wyboru.

Robot kuchenny z malakserem i z misą

Roboty kuchenne możemy podzielić przede wszystkim na modele z misą i z malakserem. Robot z misą posłuży nam przede wszystkim do ubicia piany i mieszania ciasta. Z kolei robot z malakserem pozwoli nam pokroić warzywa lub przyrządzić koktajl. Kompaktowe roboty kuchenne mogą zawierać zarówno kielich malaksera, jak i misę.

Przyjrzyjmy się teraz, czym różnią się między sobą dwa podstawowe modele robotów kuchennych.

Robot kuchenny z misą obrotową

Wśród robotów kuchennych z misą wyróżniamy:

  1. Roboty tradycyjne. Mieszadło obraca się tu wokół własnej osi oraz na boki.
  2. Roboty planetarne. W takim urządzeniu mieszadło porusza się wokół własnej osi oraz wokół misy. Ruch ten przypomina ruch Ziemi wokół Słońca i stąd też wzięła się nazwa robota.

Misa

Najlepsze roboty wielofunkcyjne są wyposażone w misę wykonaną ze stali szlachetnej INOX. Mogą one mieć pojemność nawet 6,7 litra. Najczęściej jednak znajdziemy urządzenia z misą ze stali nierdzewnej lub odlewu aluminium.

Robot wielofunkcyjny z malakserem

Robot kuchenny z malakserem zawiera kielich o pojemności nawet do 4 litrów. W takim kielichu znajduje się mieszadło poruszające się wokół własnej osi. Zestaw zawiera noże, tarki i sitka. Kielich malaksera może być wykonany ze szkła hartowanego lub z tworzywa sztucznego.

A teraz zobaczmy, jakie funkcje mogą mieć poszczególne urządzenia.

Funkcje robotów kuchennych z misą i z malakserem

Roboty kuchenne mogą zawierać dodatkowe przystawki, które pozwalają użyć je w funkcji młynka do mielenia kawy, sokowirówki, maszynki do mielenia mięsa, młynka do zbóż, wyciskarki do cytrusów, a nawet otwieracza do puszek.

A co z ich głównymi zadaniami?

Robot kuchenny z misą doskonale ubije pianę, wymiesza, utrze i zagniecie ciasto. Z kolei robot z malakserem pokroi produkty w plastry, rozdrobni je, wymiesza, zetrze na wiórki, utrze, a także zmiksuje.

Moc

W robotach kuchennych z malakserem stosuje się silniki o mocy od 400 do 1200 W. Urządzenia wielofunkcyjne z misą mają moc od 300 do 1000 W. Moc silnika wpływa na prędkość pracy robota, jej intensywność i długość. Najlepsze roboty kuchenne mogą być wyposażone w kilka stopni regulacji mocy.

Regulacja

Prędkość obrotów mieszadła może być ustawiana na 3 sposoby:

  • Skokowo – do wyboru mamy wówczas kilka poziomów,
  • Pulsacyjnie – robot uruchamia się tylko wtedy, gdy przytrzymujemy przycisk.
  • Płynnie – regulujemy prędkość przy pomocy przycisków + i -.
Jaki robot kuchenny wybrać
Jaki robot kuchenny wybrać

Prędkość obrotów

Mieszadła robotów kuchennych z malakserem osiągają prędkość od 300 do kilkunastu obrotów na minutę. W przypadku robotów z misą prędkość ta jest znacznie mniejsza – do 220 obrotów na minutę.

Ważnym udogodnieniem w robotach wieloczynnościowych jest funkcja turbo, która pozwala przyspieszyć obroty na krótki czas – przydaje się na przykład wtedy, gdy mamy do rozdrobnienia twarde produkty.

Ile kosztuje dobry robot kuchenny?

Cena robotów kuchennych

Cena najtańszego robota to około 150 złotych. Najdroższy może kosztować nawet 4000 złotych.

Dobry robot kuchennyRoboty kuchenne / Porównaj ceny na: Ceneo
Skąpcu

Producenci robotów kuchennych

Większość producentów sprzętów AGD ma w swojej ofercie roboty kuchenne. Zaliczamy do nich między innymi takie marki jak: Electrolux, Zelmer, Bosch, Clatronic, Kenwood, Speedcook, Sencor, KitchenAid, Severin czy Artisan. Od lat dobrą opinią cieszą się takie urządzenia jak Thermomix firmy Vorwerk i Kasia marki MPM.

Jaki robot kuchenny wybrać i kupić? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi rankingami. Znajdują się w nich roboty kuchenne, które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników.

Opinie o robotach kuchennych

Jaki robot kuchenny wybraliście dla swojej kuchni? Z jakich do tej pory urządzeń mieliście okazję skorzystać? Wasze recenzje i opinie z pewnością pomogą nam wszystkim wybrać ten najlepszy robot kuchenny.

2 KOMENTARZE

  1. Po ostatnim nietrafionym zakupie gofrownicy o zbyt słabej mocy (czekając na gofra, można było zasnąć, a w końcu zaczęłam opiekać w tej gofrownicy chleb), chciałam kupić robot kuchenny o dużej mocy, nie bardzo biorąc pod uwagę producenta. Znajoma jednak przekonała mnie, że moc nie jest tak ważna, jak właśnie dobry producent. No i dałam się skusić i kupiłam robot kuchenny Tefala. Ma mniejszą moc, niż zamierzałam wybrać, ale jest meeega.

ZOSTAW OPINIE

Please enter your comment!
Please enter your name here