System drzwi przesuwnych do kuchni

1
1276

System drzwi przesuwnych do kuchni to ciekawy pomysł na aranżację funkcjonalnego pomieszczenia, oszczędność miejsca, a także dodanie naszej kuchni pazura i niepowtarzalnego charakteru. Prezentują się one zarazem nowocześnie i elegancko, a przy tym łatwo je skomponować w dowolny styl wnętrza, czy to minimalistyczny, czy wiktoriański, czy też we współczesny loft.

Jesteście ciekawi, jakie mamy do wyboru systemy drzwi przesuwnych do kuchni? Przedstawiamy temat w poniższym poradniku, podpowiadamy też, jaki system jest najlepszy oraz na co zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury.

Budowa systemów drzwi przesuwnych do kuchni

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, jak działają systemy drzwi przesuwnych do kuchni. Takie rozwiązania opierają się na samych drzwiach, do których przymocowuje się rolki. To one odpowiadają za otwieranie i zamykanie. Niezbędnym elementem systemu drzwi przesuwnych są też oczywiście prowadnice, w których te rolki należy umieścić i po których się one przesuwają. Są to szyny lub tory, po których płyta może się poruszać, zachowując odpowiedni kierunek.

Wyróżniamy systemy drzwi przesuwnych do kuchni dolne, w postaci progu na podłodze, górne, montowane w otworze drzwiowym równolegle do sufitu, lub też naścienne, montowane na ścianie nad otworem drzwiowym.

System drzwi przesuwnych do kuchni
System drzwi przesuwnych do kuchni

Jaki system drzwi przesuwnych do kuchni jest najlepszy?

Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje systemów drzwi przesuwnych do kuchni. Najpopularniejszym wyborem są te naścienne. Łatwo je zamontować, gdyż wystarczy wybrać odpowiednią długość i nośność oraz przykręcić je do ściany. Z powodzeniem damy sobie z tym radę przy pomocy podstawowych elektronarzędzi, które posiada niemal każdy. Dają też duże możliwości aranżacyjne. Za wady trzeba uznać fakt, że zajmują kawałek przestrzeni na ścianie, a także oferują kiepskie wyciszenie, ponieważ nie przylegają do ściany.

Jeśli nam to przeszkadza, można zdecydować się na system drzwi przesuwnych do kuchni wewnętrzny. Są one znacznie trudniejsze w montażu, ponieważ w istniejących domach wymagają wyburzenia kawałka ściany i postawienia dwóch cieńszych, natomiast na etapie projektu musimy w danym miejscu zaplanować grubszą ścianę, zabierając sobie tym samym przestrzeń użytkową. Za to wyglądają lepiej, nie rzucają się w oczy, przy ścianie można ustawić meble, a do tego ściśle przylegają do ściany. To ważne, ponieważ w kuchni mamy do czynienia z różnymi zapachami, jak i dźwiękami, które niekoniecznie powinny się przedostawać do reszty domu.

Jaki system drzwi przesuwnych do kuchni wybrać?

By znaleźć najlepszy system drzwi przesuwnych do kuchni, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Należą do nich:

  • Nośność,
  • Prowadnica dolna,
  • Ilość skrzydeł,
  • Aranżacja wnętrza.

Nośność systemu drzwi przesuwnych do kuchni

Dobry system drzwi przesuwnych do kuchni musi wytrzymać odpowiednie obciążenia. Jest to kwestia bezpieczeństwa, ponieważ płyta drzwiowa niejednokrotnie waży od kilku do kilkunastu kilogramów i raczej nikt z nas nie chciałby paść jej ofiarą. O ile zrobiona z płyty wiórowej lub sklejki, będzie raczej lepsza, o tyle szkło czy dodatek różnych metali albo lite drewno wymagają zwiększonej wytrzymałości.

Decydując się na zakup systemu drzwi przesuwnych, zważmy najpierw płytę drzwiową lub przynajmniej oszacujmy na oko jej wagę. Warto dodać do tego margines błędu, ponieważ lepiej zainwestować w system zbyt wytrzymały, niż zbyt słaby. Bez obaw, najmocniejszy system drzwi przesuwnych do kuchni z powodzeniem utrzyma ciężar nawet 70 kilogramów, oczywiście przy zachowaniu prawidłowego montażu.

Jaki System drzwi przesuwnych do kuchni
Jaki System drzwi przesuwnych do kuchni

Prowadnica dolna w systemach drzwi przesuwnych do kuchni

Często w system drzwi przesuwnych do kuchni zalicza się także prowadnica dolna. Jest to tylko funkcja opcjonalna, która zwiększa stabilność systemu i sprawia, że płyta drzwiowa rzadziej wypada z obranego toru jazdy. Jeśli zdecydujemy się na prowadnicę montowaną do podłogi, musimy się liczyć z tym, że w drzwiach do kuchni powstanie niewielki prób. Dlatego lepiej zdecydować się na wpuszczaną prowadnicę dolną.

Ilość skrzydeł w systemie drzwi przesuwnych do kuchni

Najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o systemy drzwi przesuwnych do kuchni, są te uwzględniające tylko jedno skrzydło. Sprawdzają się nawet w bardzo małych mieszkaniach, a do tego są tańsze i łatwiejsze w montażu. Jeśli jednak dysponujemy duża przestrzenią i chcemy bardziej otworzyć kuchnię na sąsiednie pomieszczenie, możemy się zdecydować na dwuskrzydłowe drzwi przesuwne do kuchni.

Systemy drzwi przesuwnych do kuchni, uwzględniające dwa skrzydła, można podzielić na trzy grupy:

  1. Drzwi otwierane w przeciwnych kierunkach – rozsuwamy je na boki, a po zamknięciu, spotykają się na środku.
  2. Drzwi naprzemienne typu bypass – taki system drzwi przesuwnych do kuchni posiada podwójną prowadnicę i skrzydła mijają się dowolnie, a jedno skrzydło może się całkowicie schować za drugim.
  3. Drzwi naprzemienne typu single – w tym systemie drzwi przesuwnych do kuchni mamy pojedynczą prowadnicę oraz po dwa wieszaki na każde z drzwi. Nie mogą się mijać i nasuwają się na siebie tylko częściowo.

System drzwi przesuwnych do kuchni a aranżacja wnętrza

Wybierając system drzwi przesuwnych do kuchni, stwarzamy sobie ogromne możliwości aranżacyjne. Możemy zdecydować się na aluminiowe lub szklane drzwi do nowoczesnego, czy też minimalistycznego pomieszczenia. Jeśli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, ciekawym rozwiązaniem są płyty drzwiowe z lustrzaną powłoką. Trzeba je tylko odpowiednio często czyścić, gdyż para i tłuszcz w kuchni tworzą na nich brzydki osad.

Ciekawym rozwiązaniem, stosowanym w dużych pomieszczeniach, które łączą kuchnię oraz salon lub jadalnię, są systemy drzwi przesuwnych do kuchni zamontowane tak, by podzielić przestrzeń na dwie części. Dzięki temu, że drzwi przesuwne możemy dowolnie rozsuwać lub zamykać, bez trudu oddzielimy kuchnię na czas imprezy rodzinnej czy wizyty gości i otworzymy ją na resztę domu, kiedy mamy takie życzenie.

Gdzie kupić system drzwi przesuwnych do kuchni?

Wiecie już, jak wygląda montaż i użytkowanie systemu drzwi przesuwnych do kuchni. By zastosować to rozwiązanie również w swoim domu, wystarczy wybrać się na zakupy do marketu budowlanego, producenta tego typu drzwi lub specjalistycznego sklepu z drzwiami i oknami. Do producentów należą między innymi Komandor, Slidup, Stelar, Castorama i inni.

Najlepszy System drzwi przesuwnych do kuchni
Najlepszy System drzwi przesuwnych do kuchni

Cena systemu drzwi przesuwnych do kuchni

Ile kosztuje system drzwi przesuwnych do kuchni? Nie jest to wygórowana kwota, gdyż zapłacimy za niego od 150 do 400 zł. Musimy jednak doliczyć do tego koszt płyty drzwiowej oraz montażu. Zwłaszcza w przypadku drzwi wewnętrznych mogą to być znaczne kwoty.

System drzwi przesuwnych do kuchni – opinie

Jesteśmy ciekawi, czy spotkaliście się z drzwiami przesuwnymi do kuchni w domu znajomych lub w innym miejscu. A może macie takie zamontowane w swoim mieszkaniu? Czekamy na Wasze doświadczenia, przemyślenia i opinie o systemach drzwi przesuwnych do kuchni.

System drzwi przesuwnych do kuchni / Ranking najlepszych

A może jesteście na etapie projektowania lub remontu Waszego wymarzonego domu czy mieszkania? Jeśli tak, warto uwzględnić takie drzwi do kuchni! Zachęcamy, by przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznać się z zestawieniem, które przygotowaliśmy. Poniżej znajdziecie ranking najlepszych systemów drzwi przesuwnych do kuchni.

1 KOMENTARZ

  1. Że ja na to nie wpadłam, kiedy urządzaliśmy mieszkanie! Przy remoncie na pewno wezmę pod uwagę system drzwi przesuwnych do kuchni. Tylko jestem ciekawa, jak sprawdza się w praktyce i czy nie gromadzi się tam brud. Ktoś może się podzielić opinią?

ZOSTAW OPINIE

Please enter your comment!
Please enter your name here