Jaki szynkowar wybrać? Prostokątny czy kwadratowy?

Dobry szynkowar z pewnością będzie często wykorzystywany w kuchniach smakoszy wędlin. Jego prostokątny kształt jak i wykonanie ze stali nierdzewnej przekonają tych, którzy chcą mieć solidne a zarazem ustawne urządzenie. Pachnąca i delikatna szynka z szynkowara rozpieści niejedno podniebienie. Dlatego jeśli zastanawiasz się jaki szynkowar wybrać i kupić, nie wiesz gdzie go szukać oraz jakie są jego ceny to sprawdź nasz poradnik i zobacz opinie użytkowników!

2
6017

Szynki i inne wędliny to dla wielu z nas niezbędny składnik kanapek. Nie od dziś jednak wiadomo, że wędliny kupione w sklepie zawierają wiele substancji, których wolelibyśmy nie spożywać… a zwłaszcza podawać naszym dzieciom. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pozwala na otrzymanie wysokiej jakości, zdrowej, a przy tym smacznej, domowej wędliny bez żadnych dodatków!

Co więcej, nie trzeba tu ani wydawać fortuny, ani wkładać ogromu pracy.
Rozwiązanie to wydaje nam się ze wszech miar godne polecenia, dlatego z przyjemnością przedstawiamy szynkowar.

Jak działa, jak się go używa i jakie potrawy można w nim przyrządzić?

Służymy odpowiedzią.

Jak jest zbudowany szynkowar?

Jaki szynkowar wybrać i kupić
Jaki szynkowar będzie najlepszy? SPRAWDŹ!
Szynkowar ze stali nierdzewnej nie zajmuje wiele miejsca, jest poręczny, łatwy i szybki w użytkowaniu. W skład całego zestawu wchodzą przede wszystkim garnek oraz pojemnik, do którego wkłada się mięso. Przykrywamy je specjalną pokrywą ze sprężyną, która będzie dociskać nasz wkład. Dzięki temu uzyskana szynka z szynkowara będzie mieć bardzo zwartą konsystencję, co znacznie ułatwia krojenie. Pokrywa może być zdejmowana lub na zawiasie. Znajdziemy w niej często niewielki otwór, do którego można włożyć termometr.

Jaki szynkowar wybrać i kupić?

W sklepach znaleźć można zarówno szynkowary z okrągłym, jak i prostokątnym pojemnikiem, wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium lub z plastiku. Niektóre modele dobrych szynkowarów są wyposażone w dodatkowe dno z uchwytami, ułatwiające wyjmowanie gotowej wędliny. Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie czasu na przyrządzanie większej ilości potraw, warto wybrać szynkowar przeznaczony do przyrządzania dwóch różnych wyrobów, wyposażony w element separujący.

Ranking najpopularniejszych szynkowarów. Porównaj ceny:

Idąc dalej…

Na czym polega gotowanie w szynkowarze?

Surowe mięso wkłada się do pojemnika i upycha, zamykając pokrywę. Teraz wkładamy całość do lodówki i pozostawiamy na 24 godziny. Po tym czasie wyjmujemy, wkładamy do garnka z wodą (zimną lub już podgrzaną – tu są dwie szkoły) i gotujemy w temperaturze od 70 do 90°C przez około 2 godziny.

Pojemność szynkowaru

Wyroby z szynkowara
Wyroby z szynkowara – Szynka, karczek, łopatka, indyk…
Na polskim rynku oferowane są szynkowary mieszczące od 0,7 kg do 3 kg mięsa. Najczęściej wybierane to te, które pozwalają na przyrządzenie wędliny z 1, 1, 5 i 3 kg surowca.

Materiały

Jak wspomnieliśmy, szynkowary można znaleźć w wersji ze stali nierdzewnej, aluminium oraz z plastiku. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie zalety i jakie wady mają oba te rodzaje:

  • Stal nierdzewna jest bezpieczna w kontakcie z żywnością. Można ją też stosować do obróbki termicznej nawet w wysokich temperaturach. To wytrzymały materiał, ale też stosunkowo drogi.
  • Aluminium to metal bezpieczny w kontakcie z żywnością. Nie używa się go jednak do przyrządzania potraw kwaśnych i zasadowych. Naczyń z aluminium nie powinno się stosować do gotowania w wysokich temperaturach. Są natomiast lekkie, wytrzymałe i szybko się nagrzewają.
  • Plastik wykorzystywany do kontaktu z żywnością musi mieć specjalny atest – wówczas można go uznać za bezpieczny. Szybko się nagrzewa, jest lekki i tani.

Akcesoria do szynkowara

Szynkowar ze stali nierdzewnej
Szynkowar ze stali nierdzewnej –
Plastikowy czy metalowy a może prostokątny?
Przyrządzanie potraw w szynkowarze jest dość proste i nie wymaga wielu akcesoriów. Bardzo pomocny może się okazać jednak termometr. Temperatura wody, w której gotujemy nie powinna bowiem przekroczyć 90°C. Wiele osób korzystających z szynkowaru decyduje się też na nastrzykiwarkę. To urządzenie, które ułatwia aplikację mieszanki peklującej. Taka nastrzykiwarka przypomina nieco budową spryskiwacz. Wyposażona jest w pojemnik z rączką, igłą i przyciskiem.

Ponadto, wkładanie i wyjmowanie mięsa bardzo ułatwiają specjalne woreczki. Wykonane są one z atestowanego materiału PE i sprzedawane są osobno.

Szynkowar REDMOND RHP-M02-ESzynkowary / Porównaj ceny na: Ceneo
Skąpcu

Przepisy na szynkowar

Wyroby z szynkowara to nie tylko, jak mogłaby sugerować nazwa urządzenia, szynka.

Przyrządzimy tu również wiele innych potraw.

Co można zrobić w szynkowarze?

Gdzie kupić szynkowar
Gdzie kupić szynkowar? Opinie i aktualna cena w sklepie
Sami zobaczcie, lista możliwości jest dość długa i w naszym szynkowarze przyrządzimy następujące potrawy:

  • Szynka z szynkowara (także drobiowa, z indyka czy z kurczaka, również bez peklowania),
  • Karczek,
  • Boczek,
  • Łopatka,
  • Kiełbasa,
  • Szynka konserwowa,
  • Wędliny,
  • Schab,
  • Wołowina,
  • Karkówka,
  • Mielonka,
  • Pasztet.

Prawda, że to imponujący zestaw?

Zobacz jak w praktyce wygląda robienie szynki w szynkowarze:

Teraz kiedy wiecie już jaki szynkowar wybrać i kupić oraz jak go wykorzystać w praktyce, porad odpowiedzieć sobie na kolejne, równie istotne pytanie…

Gdzie kupić szynkowar i jaki jest jego koszt?

Zobaczmy!

Producenci i cena szynkowarów

Wśród producentów szynkowarów dobre opinie mają takie marki jak Biowin, Tescoma, Presto, Altom, Schinkenfee, Tradismak, Olkusz, Orion czy Ronner. Cena szynkowarów waha się w granicach od 50 do 140 złotych. Cena może się różnić w zależności od tego czy kupujemy szynkowar w sklepie internetowym czy sklepie stacjonarnym.

Szynkowar BiowinAktualna cena
Szynkowar TescomaAktualna cena

Jaki szynkowar wybrać i kupić? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa ponieważ mimo, że podobne do siebie to mogą pełnić kilka różnych funkcji. Dlatego nasz poradnik naświetla temat tak aby ułatwić wybór i wskazać rozwiązania. Domowa, naturalna, pachnąca i pyszna szynka z szynkowara z pewnością będzie czymś wyśmienitym dla naszych domowników…

Życzymy smacznego i z niecierpliwością czekamy na Twoje recenzje i opinie dotyczące szynkowarów, ich wykorzystania i zastosowania!

PRZEGLĄD RECENZJI
Możliwości
Łatwość użycia
Wytrzymałość
Cena

2 KOMENTARZE

ZOSTAW OPINIE

Please enter your comment!
Please enter your name here