Sztućce dla dzieci: Widelce, łyżki i noże + inne naczynia dla dzieci

0
945

Gdy nadchodzi czas rozszerzenia diety małego dziecka, powstaje pytanie: jakie naczynia, sztućce i akcesoria do karmienia dziecka będą nam potrzebne? Oczywiście przede wszystkim takie, które będą trwałe i bezpieczne, ale… co to właściwie oznacza? Jakie opcje mamy do wyboru i na co zwrócić uwagę, wybierając talerzyki, miseczki, sztućce i kubki?

Dziś przedstawiamy miniprzewodnik dla rodziców, których pociechy będą próbować nowych smaków.

Zobaczmy, jak się na tę okazję przygotować!

Sztućce dla dzieci
Talerzyki i sztućce dla dzieci / Jakie wybrać i kupić? Które będą najlepsze? Sprawdź ceny i opinie!

Papki i kaszki kontra BLW, czyli jak najlepiej karmić dzieci?

Jeśli chodzi o sposób nauki samodzielnego jedzenia, istnieją obecnie dwie szkoły. Pierwsza, tradycyjna, zakłada przejście z pokarmu płynnego na pokarmy stałe poprzez podawanie dziecku papek i kaszek przez opiekuna. Druga natomiast, nazywana z języka angielskiego Baby-lead weaning, zakłada, że lepszym (a przede wszystkim zdrowszym) rozwiązaniem jest podawanie dziecku w wieku 6-7 miesięcy (kiedy potrafi już samodzielnie siedzieć) różnych produktów do wyboru.

Zgodnie z teorią BLW dziecko wybiera pokarmy zawierające te składniki odżywcze, których mu brakuje w danym momencie. Bez względu na to, którą metodę wprowadzania stałych pokarmów wybierzemy, nie ominie nas etap wyboru odpowiednich sztućców i naczyń dla dzieci. Z tą jednak różnicą, że pierwsza łyżeczka w metodzie BLW powinna być od razu dostosowana do małych rączek.

Pierwsza łyżeczka dla niemowlaka

Pierwsza łyżeczka dla dziecka powinna być przede wszystkim odpowiednio wyprofilowana i miękka. W przypadku, gdy sami będziemy karmić dziecko, warto sięgnąć po modele z zakrzywioną główką, które znacznie ułatwiają podawanie pokarmów stałych. Jeśli z kolei dziecko zacznie od razu samo jeść, trzeba zwrócić uwagę, by łyżeczka nie była zbyt długa i by była wyposażona w ergonomiczną rączkę.

Dodajmy jeszcze, że pierwsze łyżeczki powinny być wykonane z plastiku, a następne (dla starszych dzieci), mogą być metalowe, ze stali nierdzewnej.

Ciekawym rozwiązaniem są łyżeczki termoczułe, które zmieniają swój kolor pod wpływem zmiany temperatury. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jedzenie nie jest zbyt gorące.

Zobacz zestawy sztućców dla dzieci:

Nowoczesny plastik czy ekologiczny bambus? O materiałach, z jakich produkuje się naczynia dla dzieci

Jak już powiedzieliśmy we wstępie, od naczyń dla dzieci wymagamy przede wszystkim tego, by były bezpieczne. Możemy mieć bowiem pewność, że nie raz wylądują z hukiem na podłodze (razem z jedzeniem lub bez niego), i to nie tylko dlatego, że dziecko nie ma jeszcze wystarczająco skoordynowanych ruchów. Czasami może po prostu uznać to za świetną zabawę…

Zobaczmy, z jakich materiałów produkuje się obecnie naczynia dla niemowląt:

  • Z plastiku (wybierając takie modele warto zwrócić uwagę na to, by były pozbawione szkodliwego bisfenolu A (BPA)),
  • Ze stali nierdzewnej (wytrzymałej i bezpiecznej),
  • Z tworzywa bambusowego, które można nawet myć w zmywarce,
  • Z otrębów pszennych (jednorazowe), które wykonane są w całości z naturalnych, roślinnych surowców. Można w nich podawać zarówno zimne, jak i gorące potrawy, przechowywać w lodówce i podgrzewać w piekarniku. Kubki i talerze wykonane z otrębów pszennych rozkładają się w ciągu 30 dni – wyrzuca się je do odpadów organicznych.
  • Z porcelany o grubszych ściankach (to opcja dla starszych dzieci),
  • Ze szkła sodowo-wapiennego, odpornego na działanie wysokiej temperatury, odpornego i nie przyjmującego zapachów; to oczywiście również propozycja dla starszych dzieci.

Pierwsza miseczka niemowlaka, czyli na jakie udogodnienia możemy liczyć

Jeśli czeka nas wprowadzanie pokarmów stałych i nauka samodzielnego jedzenia naszej pociechy, warto wiedzieć, że możemy liczyć na wiele udogodnień w tym zakresie ze strony producentów. Niekiedy małe, funkcjonalne rozwiązanie może okazać się zbawienne zwłaszcza, jeśli nasz maluszek znajduje radość w wylewaniu, przedłużaniu posiłku i tym podobnych procederach. 😉

Jakich udogodnień warto szukać?

  1. Miseczki i talerzyki antypoślizgowe dla dzieci, także z mocnymi przyssawkami, które uniemożliwiają oderwanie naczynia od stołu,
  2. Elementy antypoślizgowe na trzonkach sztućców dla niemowląt – zapobiegają wyślizgnięciu się z małych, niewprawnych jeszcze rączek,
  3. Talerze z przegródkami dla dzieci. Dzięki ich zastosowaniu poszczególne części posiłku nie mieszają się ze sobą.

Kubki niekapki i niewysypki

Istnieje grupa naczyń dla dzieci, która zasługuje na szczególną uwagę. Mowa tu o wszelkich talerzykach, miseczkach i kubeczkach, które dzięki swojej specjalnej budowie sprawiają, że zarówno posiłki, jak i napoje, pozostają na swoim miejscu mimo usilnych prób naszej pociechy, by tak nie było.

Podgrzewany talerz do karmienia

Podgrzewany talerz do karmienia dziecka to kolejne akcesorium, któremu warto baczniej się przyjrzeć. Talerz taki składa się z dwóch naczyń, z czego do jednego z nich wlewa się gorącą (nie wrzącą!) wodę, a drugi wkłada do środka.

Zapobiegliwym rodzicom spieszę z informacją, że oba naczynia są ze sobą szczelnie połączone. 😉

Dzięki takiemu rozwiązaniu temperatura posiłku pozostaje w naturalny sposób taka sama przez dłuższy czas. Niektóre modele podgrzewanych talerzy dla dzieci mają dodatkowe udogodnienie, pozwalające na wygodne i bezpieczne odłożenie łyżki. Antypoślizgowa podstawka i wkładka zapobiegająca poparzeniu palców sprawia, że taki talerzyk jest wyjątkowo funkcjonalny i bezpieczny.

Zestawy naczyń i sztućców dla dzieci

Talerzyki, miseczki, sztućce i akcesoria do karmienia dzieci często można kupić w zestawach. Mogą się one na przykład składać z:

  1. Dwóch talerzyków,
  2. Miseczki i talerzyka,
  3. Miseczki, talerzyka, sztućców i kubka,
  4. Talerzyka, miseczki i kubka.

W tym miejscu warto dodać, że zestaw naczyń dla dzieci to świetny pomysł na prezent na urodziny, roczek czy na gwiazdkę. Solidne, dobrej jakości akcesoria z estetycznymi dekoracjami z pewnością przydadzą się na długo i będą bardzo praktyczne.

Inne akcesoria do karmienia dzieci i niemowląt

Rodzice, którzy dopiero będą rozpoczynać ze swoim dzieckiem przygodę polegającą na wprowadzaniu stałych pokarmów i nowych smaków, muszą być przygotowani na to, że do karmienia przyda się im nie tylko komplet naczyń i sztućców. Oto lista akcesoriów, w które – jeśli chcemy, by karmienie przebiegało w miarę sprawnie i bezawaryjnie – należy się wyposażyć:

  • Krzesełko do karmienia (plastikowe, drewniane, bądź z tworzywa sztucznego z tapicerką),
  • Śliniaczki (małe, zwykłe, albo też w formie fartuszka),
  • Dużo cierpliwości i dystansu do kaszek i papek lądujących w miejscach nie do końca do tego przeznaczonych.

Cena talerzy, sztućców i akcesoriów do karmienia dzieci

Za najtańszy komplet sztućców dla dzieci zapłacimy kilkanaście złotych. Najdroższy może osiągnąć cenę ponad stu złotych (zwykle są to specjalne zestawy na prezent). Komplet naczyń dla niemowlaka będzie nas kosztował w granicach od 20 do 200 złotych (i tu znów mowa o prezentach). Śliniaczki dla dzieci kosztują od kilku do nawet ponad stu złotych. Najtańsze krzesełko do karmienia dzieci to wydatek rzędu 60 złotych, a najdroższe może kosztować ponad 1000 złotych.

Producenci talerzy, sztućców i akcesoriów do karmienia dzieci

Akcesoria, naczynia i sztućce do karmienia dzieci znajdziemy przede wszystkim u producentów mających w swojej ofercie artykuły dla dzieci, takich jak Smyk, Canpol Babies czy Bino. Wiele z akcesoriów znajdziemy jednak również w sklepach IKEA. My natomiast bardzo cenimy sobie sztućce i zestawy do jedzenia dla niemowlaka od Chicco, które mieliśmy okazje przetestować podczas karmienia naszych małych dzieci.

Opinie o talerzykach i sztućcach dla dzieci

Wasze opinie jako rodziców są najważniejszym elementem decydującym o tym jakie sztućce dla dzieci wybierzemy. Dlatego podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

ZOSTAW OPINIE

Please enter your comment!
Please enter your name here