Dokładnie 4 listopada 2017 roku w nasze ręce trafił dzbanek z filtrem do wody firmy Aquaphor Onyx w kolorze białym (dostępne są także w innych kolorach). Przetestowaliśmy go w warunkach bojowych… to znaczy w codziennym życiu trzy osobowej rodziny, mama, tata i czteroletnie dziecko (jak się później okaże odegrało ono ważną rolę w teście funkcjonalności dzbanka). : )
Unpackingu (ponoć to modne…) odbył się bez problemu. Poniżej możecie zobaczyć jakim konkretnie modelem dysponowaliśmy a za chwilę opiszemy Wam dokładnie nasze spostrzeżenia jak i zaprezentujemy kolejne zdjęcia.
W zestawie, który do nas dotarł znajdował się dzbanek filtrujący do wody Aquaphor Onyx 4.2 L wraz z pojemnikiem na wodę (wsadem do dzbanka), pokrywką oraz wkładem filtrującym wodę… ach no i instrukcja oczywiście!

Sprawdź i porównaj aktualne ceny dzbanków do wody Aquaphor Onyx. Jest to dokładnie ten model, który testowaliśmy. Poniżej ich ranking:
Rozpoczącie testu
Test rozpoczęliśmy od wyczyszczenia czajnika elektrycznego (domowymi metodami ekologicznymi) tak aby zobaczyć po ilu dniach na jego dnie zacznie gromadzić się kamień.
Pierwsze spostrzeżenia
Pierwsze co przykuło naszą uwagę to wygląd dzbanka. Naszym zdaniem jest ładny i stanowi ozdobę kuchni.
Tu mała uwaga:
Aby zachować jego świeży i ładny wygląd radzimy nie trzymać go blisko płyty kuchennej, na której gotujemy potrawy, które mogą go zwyczajnie pochlapać. Wtedy czeka nas więcej pracy bo dzbanek trzeba będzie często przecierać aby nie wyglądał brzydko.
Praktyczne użycie dzbanka do wody Aquaphor Onyx
Sam dzbanek jest duży bo mieści w sobie aż 4.2 litra wody, co niewątpliwie stanowi jego zaletę. W tym miejscu musimy wspomnieć o jednej rzeczy, która przy naszym dziennym zużyciu wody sprawiała małe niedogodności…
Otóż tak jak wspomnieliśmy sam pojemnik na już przefiltrowaną wodę z kranu jest duży ALE wkład, do którego wlewamy kranówkę jest niestety zbyt mały aby za jednym napełnieniem wypełnić nasz czajnik elektryczny (a nie jest on zbyt duży – max 1.7 litra pojemności). Dlatego musieliśmy pamiętać o tym aby w dzbanku była zawsze więcej wody niż tylko tyle ile mieści się do jednego wlania.
Należy w tym miejscu wspomnieć, że nasza rodzina dziennie „grzeje” wodę w czajniku około 5 razy. W związku z tym kilkukrotne „dolewanie” wody do dzbanka było nieco męczące.
Duży pojemnik na przefiltrowaną wodę ale zbyt mały pojemnik do wlania wody do przefiltrowania. To jak dla nas minus.
Kiedy pojawił się pierwszy kamień??
Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu nasz test rozpoczęliśmy 4 listopada od gruntownego wyczyszczenia czajnika z kamienia. Pierwsze oznaki kamienia zaczęły pojawiać się już 14 listopada czyli po 10 dniach użytkowania w normalnych, rodzinnych warunkach. Pełne skamienienie czajnika nastąpiło kilka dni później (tu należy dodać, że „pełne skamienienie” dna czajnika elektrycznego dla każdego będzie znaczyło co innego).

Jak sprawdzić zużycie wkładu filtrującego?
System do mierzenia zużycia filtra do wody został wymyślony w sprytny sposób. Miarka zawiera 100 stopniową skalę. Teoretycznie każde otwarcie pokrywy powoduje przesunięcie się – automatyczne i samoczynne (można ją jednak skorygować ręcznie) – wskazówki o jeden stopień niżej, aż do 0 kiedy to powinniśmy wymienić filtr (a w zasadzie powinniśmy to zrobić wkraczając na czerwone pole na skali, które zaczyna się od 20).
Poniżej lista wkładów filtrujących do wody, których używamy do tego dzbanka. Do wyboru mamy dwa rodzaje. Uniwersalny i wkład wzbogacający filtrowaną wodę o magnez:
Jednak przy małym dziecku, które lubi otwierać pokrywkę, sprawdzać co jest w środku, nalewać wodę… taka skala się nie sprawdzi bo nie da się jednoznacznie powiedzieć o ile skala została „przekręcona” przez małą pszczółkę pomocnicę.
Nie jest to minus dzbanka, jest po po prostu specyfika naszej rodziny ; )

Montaż dzbanka filtrującego
Montaż dostarczonych w opakowaniu elementów nie sprawia żadnej trudności. Wsad do dzbanka, w który wlewamy wodę z kranu jest łatwy i prosty. Podobnie jak zamocowanie w nim samego wkładu filtrującego.
Przecieka czy nie?
Niewątpliwą zaletą dzbanka Aquaphor Onyx jest fakt, że wsad, do którego wlewamy wodę z kranu jest tak solidnie i szczelnie skonstruowany, że woda nieprzefiltrowana nie przelewa się do czajnika wprost z dzbanka. Powoduje to, że woda przefiltrowana i nieprzefiltrowana nie mieszają się bezpośrednio w czajniku zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia kamienia.
Chyba producenci będą musieli w końcu coś z tym zrobić, bo często widzę opinie, że sam wkład (filtr) zajmuje bardzo dużo miejsca.