Wolnoobrotowa wyciskarka do soków z owoców, warzyw i ziół / Jaka będzie najlepsza? Jednoślimakowa czy dwuślimakowa?

1
2352

Świeży sok wyciśnięty z malin, poziomek lub jagód. Sok z mięty lub pokrzywy… Czy nie brzmi to nader zachęcająco? Choć stara, dobra sokowirówka daje sobie radę z twardymi warzywami i owocami, to jednak te miękkie pyszności pozostają poza jej zasięgiem.

Nie to, co w przypadku wyciskarki do soków!

To urządzenie, które ma szansę stać się Waszym ulubionym sprzętem i – mimo często dużych gabarytów – zagościć na stałe na kuchennym blacie.

Dlatego dziś dokładnie mu się przyjrzymy.

Wyciskarka do soku
Wyciskarka do soku

Wyciskarki wolnoobrotowe?

Często spotyka się wyrażenie „wyciskarki wolnoobrotowe”. Sugeruje ono, że istnieją również „wyciskarki szybkoobrotowe”, tak jednak nie jest. Wyciskarki to urządzenia, które – w przeciwieństwie do sokowirówek – działają na wolnych obrotach.

Jak to działa?

Surowce ulegają w nich miażdżeniu, a głównym elementem roboczym jest tu tak zwany ślimak. Dzięki temu soki zachowują wszelkie wartości odżywcze, enzymy, witaminy i minerały. Są też gęste i zawierają drobinki miąższu.

A poza tym…

Sok pozyskany z wyciskarki nie jest napowietrzony (poza sokiem z wyciskarki jednoślimakowej z ostrzami) i można go przechowywać w lodówce. Dla porównania, sok z sokowirówki należy spożyć od razu po przyrządzeniu.

Ranking wyciskarek wolnoobrotowych. Porównaj ceny:

Dodatkowym atutem wyciskarek jest fakt, iż można dzięki nim wytwarzać także musy (funkcja homogenizacji).

Wyciskarka do warzyw i owoców
Wyciskarka do warzyw i owoców

Rodzaje wyciskarek do owoców i warzyw

Wyciskarki do owoców i warzyw dzielimy przede wszystkim na elektryczne i ręczne. Modelami ręcznymi zajmiemy się za chwilę, a teraz przyjrzyjmy się bliżej modelom elektrycznym.

Czym się charakteryzują?
Elektryczne wyciskarki do owoców i warzyw są z reguły ciężkie i dość duże. Ze względu na ustawienie ślimaka dzielimy je na:

  1. Wyciskarki poziome. Zawierają system sit, przez które przeciskane są owoce i warzywa. Nie mają ostrzy. Wyposażone są w silnik, którego obroty nie przekraczają 120 na minutę. Dzięki temu surowce nie nagrzewają się podczas sokowania. Wyciskarki poziome w większości mają funkcję homogenizacji lub też mielenia produktów. Są wytrzymałe, ciche i łatwo je utrzymać w czystości.
  2. Wyciskarki pionowe. Ślimak ustawiony w nich jest pionowo, a użyte do sokowania produkty wpadają do środka urządzenia dzięki grawitacji. Dużą zaletą takich wyciskarek jest fakt, że po uzyskaniu jednego soku można je przepłukać i od razu produkować sok z innych produktów. W przeciwieństwie do swoich poziomych odpowiedników, nie mają funkcji homogenizacji. Soki z wyciskarek pionowych są bardzo gęste.

Porównanie wyciskarek jedno- i dwuślimakowych

Jak wpływa na działanie wyciskarek ilość zastosowanych w nich ślimaków?

Sprawdźmy!

  • Wyciskarki jednoślimakowe z ostrzami pracują stosunkowo szybko, co powoduje lekkie nagrzanie używanych produktów. Modele bez ostrzy zapewniają sok wyższej jakości, jednak pracują wolniej.
  • Wyciskarki dwuślimakowe to urządzenia wolne, co z jednej strony jest wadą (na gotowy sok trzeba czekać dość długo), z drugiej jednak zaletą (sok pozyskany z takich urządzeń uważa się za najzdrowszy, bo zawiera wszelkie cenne dla naszego organizmu minerały i witaminy).
Wyciskarki do sokówWyciskarki do owoców i warzyw / Porównaj ceny: Jednoślimakowe
Dwuślimakowe

Zobaczmy teraz, jak działa i czym się charakteryzuje wyciskarka ręczna.

Ręczna wyciskarka do soków

Ręczne wyciskanie soków może być czasochłonne, a do tego – zwłaszcza w opinii użytkowniczek – wymaga znacznego użycia siły rąk. Jednak jeśli mamy zamiar wyciskać niewielkie ilości soku, dla jednej czy dwóch osób, takie rozwiązanie będzie idealne.

Wśród ręcznych wyciskarek do soków znajdziemy też specjalną wyciskarkę do cytrusów.

Wyciskarka do cytrusów

Takie wyciskarki możemy często spotkać w zestawach większych sprzętów AGD (sokowirówka, robot kuchenny). Mogą być wykonane z takich materiałów jak plastik, szkło, ceramika lub stal nierdzewna. Są lekkie i nieduże i doskonale nadają się do wyciskania świeżego soku z pomarańczy, mandarynek czy cytryn.

Z jakich produktów można pozyskiwać sok, korzystając z wyciskarek?

Warto się przekonać, bo urządzenia te mają ogromne możliwości!

Ranking wyciskarek do cytrusów. Porównaj ceny:

Soki z wyciskarki

Wyciskarki pozwalają na pozyskanie soków z takich produktów jak:

  1. Owoce jagodowe (wspomniane wcześniej jagody, maliny czy poziomki),
  2. Winogrona,
  3. Pomidory,
  4. Warzywa liściaste, czy
  5. Ziemniaki.

Ponadto, dzięki wyciskarce pozyskamy też mleczka: kokosowe, sojowe, czy migdałowe, a także oleje z orzechów i roślin oleistych.

Zobacz także: Jak wyciskarka może pomóc w utrzymaniu diety antycellulitowej!

Czy wobec tego można śmiało stwierdzić, że wyciskarki do soków są lepsze niż sokowirówki?

Niezupełnie!

Wyciskarka do warzyw i owoców
Wyciskarka do warzyw i owoców

Sokowirówka czy wyciskarka?

Porównajmy działanie sokowirówki i wyciskarki:

  1. Sokowirówka to urządzenie wysokoobrotowe. Silnik wprawia sitko w ruch wirowy, dzięki czemu ściera ono użyte do produkcji soku produkty. Miąższ zostaje tu oddzielony od soku, który jest klarowny i rzadki.
  2. Wyciskarka (wytłaczarka) do owoców i warzyw działa na wolnych obrotach. Część robocza w postaci ślimaka, przeciskając produkty przez sitko, miażdży je, tworząc sok.

Zobacz także: Jak wybrać najlepszą sokowirówkę?

Jaką wyciskarkę do soków wybrać i kupić?

Miękkie owoce bez trudu zamienimy w sok przy użyciu wyciskarki ręcznej. Do soków z cytryn, pomarańczy, czy mandarynek, świetnie nadaje się specjalna wyciskarka do cytrusów. Do twardych warzyw i owoców najlepiej wybrać wyciskarkę elektryczną.

Producenci wyciskarek do owoców i warzyw

Wśród producentów wyciskarek elektrycznych warto wyróżnić takie marki jak Zelmer, Hurom, Bosch, Philips, Green Star, Kuvings, czy Moulinex. Ręczne wyciskarki znajdziemy między innymi w ofercie takich firm jak Esperanza, Eldom, Opti, Ravanson, czy Blaumann.

Ceny wyciskarek do soków

Cena ręcznej prasy do wyciskania soków waha się w granicach od kilkunastu do 600 złotych. Elektryczna wyciskarka stanowi koszt od 40 do kilkuset złotych. Najdroższa, jaką spotkaliśmy, kosztowała 3000 złotych.

Wyciskarki do sokówWyciskarki do soku / Porównaj ceny na: Ceneo
Skąpcu

Opinie o wyciskarkach do soków z owoców i warzyw

Czekamy z wielką niecierpliwością na Wasze opinie dotyczące tego jaką wyciskarkę wybraliście i kupiliście do swojego domu lub biura. Recenzje i opinie są dla nas niezmiernie ważne ponieważ przekazują w pełni praktyczną wiedzę bezpośrednio o użytkowników.

Jeśli nadal zastanawiasz się, jaką wyciskarkę do soków kupić (i czy w ogóle), być może pomocne okażą się nasze rankingi. Znajdziesz w nich produkty najchętniej kupowane przez użytkowników, a wraz z nimi dane techniczne i ceny.

Przepisy na soki z wyciskarki

Pisząc o wyciskarkach, nie sposób pominąć tak przyjemny temat, jak przepisy na soki! Jak wspomnieliśmy, wyciskarki pozwalają na pozyskiwanie soków z wielu produktów, co sprawia, że można w tym względzie eksperymentować i łączyć ze sobą smaki w niestandardowy sposób. Dodajmy, że soki z wyciskarki stanowią główny element wielu diet, zarówno odchudzających i oczyszczających, jak i leczniczych (terapia Gersona).

Zobacz także: Test dzbanka z filtrem do wody Aquaphor Onyx.

Na zachętę podajemy kilka apetycznie brzmiących przepisów na soki z wyciskarki:

  • Jagody z jabłkami i arbuzem,
  • Pomarańcze z marchwią i burakiem,
  • Ananasy z marchewką, miętą i pietruszką,
  • Pomidory z marchwią, selerem i dodatkiem limonki,
  • Melon z mango i miętą.

Smacznego i na zdrowie!

1 KOMENTARZ

  1. Odkąd pamiętam, mieliśmy w domu sokowirówkę i zawsze myślałam, że to jest świetne urządzenie. Jednak kiedy się zepsuło i w trakcie poszukiwań nowego sprzętu okazało się, że można też rozważyć wyciskarkę, to wzięłam prawie że w ciemno. Zawsze mi było szkoda tego miąższu 😀 No i nie żałuję:P

ZOSTAW OPINIE

Please enter your comment!
Please enter your name here