Domowy chleb – gorący, z chrupiącą skórką, świeży i pachnący. Kto nie chciałby przynajmniej od czasu do czasu móc skosztować takiego pieczywa? Wydawać by się mogło, że pieczenie chleba w domu musi być pracochłonne, że zajmuje dużo czasu i wymaga choćby minimalnych zdolności kulinarnych.
Nic bardziej mylnego!
Maszyna do pieczenia chleba to urządzenie, które wykona za nas niemal całą pracę związaną z przygotowaniem ciasta, dokładnie je wymiesza, a następnie upiecze na idealny, wspaniały bochenek. Czy pieczenie chleba w domu może być aż tak proste? Na szczęście – tak! Zobaczcie, jak działa wypiekacz do chleba, jak jest zbudowany i jak łatwo można cieszyć się w domu aromatem i smakiem świeżego, domowego chleba.

Jak działa maszyna do pieczenia chleba?
Chcąc upiec domowy chleb przy użyciu wypiekacza, wystarczy umieścić potrzebne składniki w przeznaczonym do tego celu pojemniku i wybrać odpowiedni program. Urządzenie automatycznie wymiesza składniki, wygniecie ciasto, a następnie pozostawi je do wyrośnięcia. Na koniec włączy się, by upiec chleb.
Prawda, że nie ma nic prostszego?
Ranking wypiekaczy do chleba. Porównaj ceny:
Budowa maszyny do robienia chleba
Obudowa urządzeń do wypieku chleba wykonana jest najczęściej ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. W pokrywie wbudowane jest szklane okienko, dzięki czemu możemy na bieżąco śledzić cały proces pieczenia chleba. Wewnątrz maszyny znajdują się foremki pokryte nieprzywierającą powłoką. W zależności od modelu wypiekacza, foremki ustawione są poziomo lub pionowo. Każdy automat do pieczenia chleba ma też jedno lub dwa mieszadła.
Pojemność wypiekacza do chleba
Automaty do chleba mogą mieć różną pojemność. Producenci podają na etykietach, ile będzie ważyć upieczony w foremce bochenek. Możemy więc uzyskać chleb o wadze 0,45 kg, 0,5 kg, 0,75 kg, 1 kg, 1,3 kg, a nawet 1,6 kg.
Ilość komór w maszynie do chleba
Większość wypiekaczy ma jedną komorę, jednak są też modele z dwiema oddzielnymi komorami. Takie rozwiązanie pozwala upiec jednocześnie dwa różne rodzaje pieczywa, na przykład w jednej komorze chleb, a w drugiej ciasto. Niektóre maszyny do chleba mają też wymienne komory, które umożliwiają wybór gramatury pieczywa.
Moc w automatach do pieczenia chleba
Chociaż moc urządzeń do wypieku chleba mieści się w granicach od 450 W do 1650 W, uważa się, że najlepsze wypiekacze powinny mieć moc co najmniej 800 W, ponieważ ciasto na chleb jest dość ciężkie i maszyny o niższej mocy nie do końca radzą sobie dobrze z jego wymieszaniem.
Co można upiec w maszynie do chleba?
Oczywiście, w maszynce do pieczenia chleba przede wszystkim upieczemy chleb, jednak są to urządzenia, dzięki którym możemy uzyskać znacznie więcej różnego rodzaju pieczywa.
Co można przygotować w maszynie do chleba?
- Chleb razowy,
- Chleb żytni,
- Chleb orkiszowy,
- Chleb z dodatkiem ziół i ziaren,
- Chleb bezglutenowy,
- Chleb tostowy, a także
- Pieczywo na drożdżach,
- Pieczywo francuskie,
- Ciasta,
- Konfitury,
- Dżemy i
- Powidła.
Jaką wybrać maszynkę do pieczenia chleba? Wybierając wypiekacz do chleba, warto sprawdzić, jakie oferuje dodatkowe funkcje. Zwykle ma ich 12 lub 16, choć skromniejsze modele mogą mieć zaledwie 3.

Automatyczne podtrzymywanie ciepła
Maszyny do wypieku chleba wyposażone są w funkcję polegającą na automatycznym podtrzymywaniu ciepła przez 60 minut. Może ona być szczególnie przydatna, kiedy nie ma nas w domu w momencie zakończenia pieczenia. Dzięki niej będziemy cieszyć się gorącym chlebem nawet wtedy, gdy wrócimy później niż planowaliśmy, jednak to tylko jeden z atutów funkcji podtrzymywania ciepła. Zapobiega ona bowiem zawilgotnieniu chleba w automacie po upieczeniu (dlatego też zaleca się wyjęcie chleba z wypiekacza tuż po upieczeniu, jeśli to możliwe).
Stopień zarumienienia skórki chleba
W wypiekaczach do chleba znajdziemy także niezwykle przydatną funkcję, dzięki której możemy wybrać stopień zarumienienia skórki. Mamy tu do wyboru skórkę jasną, średnio zrumienioną oraz ciemną.
Uwaga! Boki i spód chleba zawsze będą ciemniejsze od górnej części chleba, a więc należy z ostrożnością stosować funkcję „skórka ciemna”, gdyż może ona oznaczać jednocześnie zwęglone boki i spód.
Zabezpieczenia w automatach do wypieku chleba
Maszyny do wypieku chleba, jak wiele nowoczesnych urządzeń, zawierają szereg zabezpieczeń.
Mogą to być:
- Sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu pieczenia (włącza się co kilka minut przez godzinę, dopóki nie wyłączy się wypiekacza),
- Alarm dźwiękowy pojawiający się w procesie mieszania i informujący o odpowiedniej chwili na dodanie dodatków (na przykład ziół i ziaren),
- Zabezpieczenie przed przegrzaniem, dzięki któremu temperatura nie podnosi się zbyt mocno. To funkcja przydatna w przypadku, gdy chwilę wcześniej zakończono pieczenie, a teraz rozpoczyna się kolejny proces mieszania. Pojawia się sygnał dźwiękowy i ostrzeżenie na wyświetlaczu. Trzeba wówczas poczekać do wystygnięcia maszyny.
- Zabezpieczenie na wypadek chwilowego braku prądu. Jeśli przerwa w dostawie prądu będzie trwała (w zależności od modelu) 7 lub 10 minut, automat wznawia cykl w przerwanym momencie.
Jeśli brak prądu będzie się przedłużał, ustawienia urządzenia zostaną zresetowane.
Cena automatów do pieczenia chleba
Cena maszyn do pieczenia chleba waha się w granicach od 200 do 800 złotych. Na jej wysokość mają głównie wpływ moc urządzenia, rodzaj obudowy oraz ilość oferowanych funkcji.
![]() | Wypiekacze do chleba / Porównaj ceny na: |
Ceneo Skąpcu |
Jak jeszcze można upiec chleb w domu?
Pieczenie chleba w domu może się odbywać nie tylko w wypiekaczu. W sklepach znajdziemy również inne urządzenia, dzięki którym pozyskamy świeże, domowe, gorące pieczywo:
- Piec chlebowy,
- Piec elektryczny do pieczenia chleba,
- Piekarnik z funkcją do pieczenia chleba, a także
- Kamień do pieczenia chleba i pizzy (zobacz też jak wybrać najlepszy domowy piec do pizzy).
Producenci automatów do chleba
Maszyny do pieczenia chleba znajdziemy w ofercie wielu znanych producentów AGD. Są to między innymi: Panasonic, Moulinex, Silvercrest, Sencor, Zelmer, czy Hoffen.

Opinie o wypiekaczach do chleba
Masz doświadczenia związane z wypiekiem domowego chleba? A może chcesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi działania i wykorzystania maszyn do pieczenia chleba? Jeśli tak, to zapraszamy do zamieszczania swoich opinii w komentarzach. Być może to właśnie Twoje wskazówki pomogą komuś kupić idealny wypiekacz!
Rzućcie jeszcze okiem na ten prosty przepis na chleb z automatu: