Prawdę mówiąc, nazwa „zupowar” jest trochę myląca. Bo cóż może być prostszego niż wrzucenie do wody i ugotowanie wybranych składników, żeby uzyskać zupę?
Czy do tego potrzebne jest osobne urządzenie? Prawdopodobnie nie, jednak zupowar to sprzęt, w którym ugotowanie zupy to tylko jedna z wielu funkcji.
Poza tym, kto z nas nie był na wakacjach, gdzie dostęp do kuchenki był średni? W takim przypadku zupowar to prawdziwe wybawienie!

Zupowar z funkcją blendera (soup & blend)
Jedną z fantastycznych (a jednocześnie podstawowych) funkcji zupowaru jest blendowanie. Nie ma potrzeby przelewania zupy do osobnego naczynia, czy też do kielicha blendera, ponieważ jest on już wbudowany w to urządzenie!
Wystarczy ustawić odpowiedni program, a po ugotowaniu zupa zostanie zmiksowana na gładki krem! Oszczędność mycia nieoceniona.
Jaki zupowar wybrać?
Jeśli zastanawiacie się, jaki zupowar kupić, to z pewnością warto wybrać ten, który ma najwięcej funkcji. Dzięki temu zyskujemy urządzenie wielofunkcyjne, które nie zajmuje dużo miejsca, jest proste w obsłudze i czyszczeniu, a także posłuży nam w wielu kuchennych czynnościach.
Ranking zupowarów > Porównaj ceny najpopularniejszych zupowarów:
A w jakich?
Na to pytanie odpowiadamy w poniższych rozdziałach.
Nie tylko zupy
Zupowary mogą być wyposażone w wiele różnych funkcji – nawet te najprostsze i najtańsze! Dzięki nim możemy – prócz zup i zup kremów – przyrządzić między innymi:
- Koktajle,
- Smoothie,
- Konfitury,
- Desery,
- Soki,
- Sosy,
- Dressingi,
- Szejki,
- Dipy,
- Pesto,
- Pasztety,
- Mleka roślinne,
- Kremy i
- Musy.
Prawda, że wygląda to zachęcająco?
A to dopiero początek!
W zupowarze wymieszamy ciasto na naleśniki, pokruszymy lód, ugotujemy jajka i warzywa (także na parze!).

Możliwości zupowarów
Jak widać, zupowary mogą posłużyć nam do przyrządzenia wielu potraw – i dzięki temu mają dobre opinie wśród użytkowników. Nic dziwnego – potrafią gotować, parować, mieszać, kroić, ucierać, rozdrabniać, szatkować, miksować, siekać i przecierać!
Sprawdźmy teraz, jak wygląda taki sprzęt i jak jest zbudowany.
Wyposażenie zupowarów
Zupowar to urządzenie, które przypomina budową duży czajnik elektryczny, bądź też blender kielichowy. Na jego wyposażenie składają się zwykle:
- Kielich ze stali nierdzewnej,
- Podstawa,
- Płyta grzewcza z nieprzywierającą powłoką,
- Pokrywa z blokadą bezpieczeństwa.
Dodajmy też, że noże blendera mogą być wbudowane w dno kielicha lub też wystawać z pokrywy.
Dodatkowe funkcje
Zupowary, jak wszystkie nowoczesne urządzenia, mogą mieć wiele dodatkowych funkcji. Należą do nich na przykład:
- Automatyczne utrzymywanie temperatury po skończeniu gotowania,
- Automatyczny dźwięk po skończonym gotowaniu,
- System Easy Cleaning (wlewamy do środka gorącą wodę do wyznaczonego miejsca, zamykamy pokrywę i włączamy odpowiedni program i już! W razie czego, można domyć urządzenie zwykłym płynem do naczyń),
- Automatycznie dobierany czas do danej potrawy,
- Praca w trybie ręcznym (blender działa wtedy, gdy przytrzymujemy guzik),
- Niska prędkość,
- Wysoka prędkość.
Plusy i minusy zupowarów
Największym plusem zupowaru jest fakt, iż przy spełnianiu tak wielu funkcji, zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Świetnie sprawdza się na wszelkich wyjazdach, gdzie jest ograniczony dostęp do kuchenki (a także zlewu – widzieliście, że jego mycie jest bajecznie proste!).
Ponadto, obsługa takiego urządzenia jest bardzo łatwa dzięki przejrzystemu interfejsowi. To sprzęt, który pracuje cicho podczas gotowania, jednak podczas kruszenia lodu lub blendowania, emituje duży hałas. W przypadku zupowarów, które mają noże wbudowane u dołu, trzeba wziąć pod uwagę, że drobne produkty spadną na dno podczas blendowania i nie zostaną rozdrobnione (małe orzeszki, wiórki kokosowe).

Ceny zupowarów
Cena zupowarów może być dość zróżnicowana. Za najtańsze urządzenie tego typu zapłacimy około 200 złotych. Cena najdroższych zupowarów może osiągać wysokość nawet 700 złotych.
Sprawdźmy teraz, gdzie najlepiej szukać zupowarów.
Producenci zupowarów
Wśród producentów sprzętów AGD, którzy w swojej ofercie mają zupowary, warto wyróżnić takie marki jak Russell Hobbes, Morphy Richards, Tefal, Zelmer, Philips, czy Gotie.
Zobacz jak w praktyce działa zupowar:
Czekamy na Twoje opinie w komentarzach. Dajcie znać jaki model zupowara macie w domu i do czego i jak do wykorzystujecie : )
Od dłuższego czasu rozważam zakup takiego zupowara, bo to naprawdę świetne rozwiązanie dla mojej rodziny. Zastanawiam się gdzie go dostać i czy możecie polecić mi dobry sklep, gdzie mogę taki zupowar kupić w dobrej cenie? Każda wiadomość na wagę złota. Z góry dziękuję!
Ja cieszę się już moim zupowarem Philips prawie rok i mogę napisać tylko, że go już nie oddam. Udało mi się upolować za 120 zł na allegro. Nie dość że gotuje w nim prawie wszystko to jeszcze miesza, kroi, uciera i rozdrabnia.
Zupowar dla mnie jest świetnym urządzeniem. Nie tylko przyrządzam w nim zupy, ale także wszystko blenduje, robię w nim świetne konfitury. Rewelacja. Jedno urządzenie a tyle możliwości. Zupowar zakupiłam za całkiem dobrą cenę na allegro.