Przenośna lodówka turystyczna do samochodu i nie tylko! Przenośna, elektryczna czy na wkłady mrożące?

0
3925

Wybierasz się w dłuższą podróż, w dodatku z rodziną? Lodówka turystyczna może się w takim przypadku okazać niezastąpiona. Pozwala na stałe schładzanie produktów, dzięki czemu nie trzeba się martwić ani o świeżość na przykład przewożonych dla dzieci obiadków czy o dostęp do schłodzonych napojów.

Sprawdź, jakie rodzaje lodówek turystycznych (samochodowych) można znaleźć w sklepie i komu i do czego mogą przydać się poszczególne modele.

Zacznijmy od podstaw, a więc…

Lodówka przenośna
Lodówka przenośna / Najpopularniejsze przenośne lodówki to te 22l i 25l na wkłady chłodzące / Sprawdź ceny i opinie

Jakie są rodzaje lodówek turystycznych?

Torby wykonane ze specjalnych materiałów czy też pojemniki utrzymujące pożądaną temperaturę dzięki wkładom zaliczamy również do lodówek turystycznych. Ich niezaprzeczalną zaletą są niewielka waga i gabaryty, a także stosunkowo niska cena.

Lodówki turystyczne to jednak przede wszystkim urządzenia elektryczne, wśród których znajdują się lodówki termoelektryczne, sprężarkowe i gazowe.

Jaką lodówkę turystyczną wybrać i kupić?

Jeśli nasze produkty mają zachować swoją temperaturę tylko na kilka godzin, wystarczy nam torba izolacyjna lub lodówka na wkłady. Z kolei jeśli potrzebna nam jest zarówno funkcja chłodzenia, jak i podgrzewania, doskonałym wyborem będzie lodówka termoelektryczna. Stałe schładzanie, a nawet mrożenie kostek lodu zapewni nam lodówka gazowa (absorpcyjna) lub też kompresorowa (sprężarkowa).

Ranking lodówek elektrycznych. Porównaj ceny:

Lodówki elektryczne

To od nich zaczniemy przegląd lodówek turystycznych. Lodówki elektryczne to urządzenia doskonale sprawdzające się w samochodzie. Dzielimy je na termoelektryczne, kompresorowe i absorpcyjne. Wszystkie wymienione rodzaje lodówek elektrycznych łączy jeden fakt:

Elektryczne lodówki turystyczneElektryczne lodówki turystyczne / Porównaj ceny: Ceneo

mogą być zasilane z sieci lub też z gniazda zapalniczki samochodowej.

Takie urządzenia przypominają często wyglądem zwykłe lodówki, takie, jakie mamy w swoich kuchniach (choć oczywiście są niewielkich rozmiarów) lub też pojemniki na wkłady.

Lodówka turystyczna
Lodówka turystyczna na wkłady / Jak będzie najlepsza? Na gaz czy elektryczna? Mamy dla Ciebie ranking!

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym rodzajom lodówek samochodowych.

Lodówki termoelektryczne

Te lodówki samochodowe umożliwiają utrzymywanie zarówno zimna, jak i ciepła. Są w stanie utrzymać temperaturę niższą o 7 – 20°C od temperatury otoczenia.

To urządzenia tanie w eksploatacji i ekologiczne.

Standardowe modele mają pojemność około 30 litrów.

Lodówki kompresorowe

To lodówki najczęściej wybierane przez kierowców tirów lub właścicieli jachtów.

Dlaczego?

Są to drogie urządzenia, choć oszczędne w użytkowaniu, dlatego warto je kupić, wiedząc, że będziemy ich używać niemal bez przerwy. Lodówki kompresorowe działają podobnie jak te, które są na wyposażeniu naszych mieszkań. Zawierają zarówno funkcję chłodzenia, jak i zamrażanianawet do -20°C! Pojemność lodówki kompresorowej to najczęściej 30 – 50 litrów.

Idąc dalej.

Lodówka samochodowa
Lodówka samochodowa 12v/220v / Z agregatem i funkcją mrożenia? Sprawdź gdzie kupić!

Lodówki na gaz

W lodówkach na gaz (absorpcyjnych) czynnikiem chłodzącym jest amoniak. Podobnie jak w przypadku lodówek, o których była mowa powyżej, są stosunkowo drogie, ale też wydajne w eksploatacji. Stąd najczęściej znaleźć można je w tirach, kamperach czy na jachtach. Ich pojemność mieści się w granicach 30 – 50 litrów.

Lodówki turystyczne samochodowe – dodatkowe funkcje

Jak w przypadku większości produkowanych obecnie urządzeń, również i w przypadku lodówek samochodowych możemy liczyć na dodatkowe funkcje i udogodnienia, które mogą niekiedy znacznie ułatwić nam życie.

Do takich udogodnień należą na przykład:

  1. Wyświetlacz LCD.
  2. Cyfrowe sterowanie temperaturą,
  3. Przełącznik 12/24 V (przypomnijmy, że w zapalniczce samochodu osobowego panuje napięcie 12 V, natomiast tira – 24 V),
  4. Kontrolki informujące o chłodzeniu lub grzaniu w lodówkach termoelektrycznych,
  5. Zabezpieczenie chroniące przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora.

Przejdźmy teraz do lodówek turystycznych w postaci toreb i pojemników na wkłady.

Ich budowa i zasada działania jest oczywiście prosta, co nie znaczy, że nie są godne polecenia. Zwłaszcza, jeśli potrzebujemy utrzymania stałej temperatury tylko na kilka godzin.

Ale o szczegółach poniżej.

Torby termiczne (izotermiczne)

Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, produkty przechowywane w takich torbach mogą zachować niską temperaturę nawet przez kilka godzin, a wyższą – około godziny (w zależności od temperatury otoczenia). Najczęściej wyprodukowane są one z poliestru lub płótna, a od wewnątrz znajduje się warstwa aluminium zapobiegająca wymianie cieplnej z otoczeniem.

Uwaga: przed włożeniem produktów do torby, należy ją ogrzać lub schłodzić, w zależności od tego, czego akurat w danym momencie potrzebujemy. Torby termoizolacyjne mogą mieć pojemność od 15 do 20 litrów.

Lodówki na wkłady chłodzące

Takie lodówki turystyczne od wewnątrz mają styropian lub piankę poliuretanową. To plastikowe lub metalowe pojemniki, które wyposażone są w szczelne zamknięcie. Przed włożeniem produktów do pojemnika, należy najpierw zamrozić załączone do lodówek wkłady. Lodówki takie spotkamy w wersjach o pojemności od 25 do 30 litrów.

Zobacz czy warto kupić samochodową lodówkę turystyczna:

Producenci i cena lodówek turystycznych

Popularni producenci lodówek turystycznych (samochodowych) to między innymi takie marki jak Dometic, Severin, Waeco, Iceberg, Hyundai, Camry czy Campingaz. Lodówki absorpcyjne i kompresorowe to wydatek rzędu 1000 – 3000 złotych. Cena lodówek termoelektrycznych mieści się w granicach 200 – 700 złotych. Lodówki na wkłady mrożące kosztują od 30 do 700 złotych. Najtańsze są torby termoizolacyjne, gdyż ich cena to 10 – 100 złotych.

Lodówka turystycznaLodówki turystyczne / Porównaj ceny na: Ceneo
Skąpcu

Pora teraz zajrzeć do rankingów – nie tylko zawierają najchętniej kupowane produkty, ale także ułatwiają porównanie cen. Na koniec wrzućcie w komentarzu swoje opinie i recenzje dotyczące posiadanych przez Was lodówek turystycznych. Wszyscy z chęcią się dowiemy, które Wam sprawdziły się w praktyce. Pamiętajcie, każda opinia się liczy!

ZOSTAW OPINIE

Please enter your comment!
Please enter your name here