Opiekacz do kanapek, tostów i pieczywa

5
3052

Masz dość nudnych kanapek na śniadanie czy kolację? Nie masz pomysłu, jak urozmaicić swoje posiłki? Być może opiekacz do kanapek rozwiąże ten problem.

Zobacz, ile możliwości daje to niewielkie urządzenie i jakie może mieć funkcje.

W naszym artykule znajdziesz też wiele innych, ważnych i ciekawych informacji, które – taką mamy nadzieję – okażą się pomocne podczas zakupu opiekacza.

Zacznijmy od podstawowego pytania:

Opiekacz
Opiekacz do kanapek / Urządzenie, które zrewolucjonizowało śniadania milionów rodzin!

Opiekacz czy toster?

Obie nazwy często używane są zamiennie (i zwykle rozmówcy i tak wiedzą, o co chodzi), ale dla porządku ustalmy: toster to urządzenie do podgrzewania pieczywa. Dzięki niemu uzyskujemy ciepłe, chrupiące, podpieczone kromki chleba (tosty). Wkładamy je od góry w specjalne otwory, które mogą mieć regulowaną szerokość. Opiekane są przez grzałki znajdujące się wewnątrz tostera.

A opiekacz?

Opiekacz wyglądem przypomina gofrownicę – jest zamykany od góry pokrywą. Wkładamy do niego kanapki, choć nie tylko… ale o tym za chwilę.

Zastanówmy się teraz:

Jaki opiekacz wybrać i kupić?

Do wyboru mamy kilka modeli opiekaczy do kanapek. Tradycyjny opiekacz pozwoli nam na podpieczenie kanapek. Opiekacz z grillem nadaje się do przyrządzania kanapek (także z chleba panini), a także mięsa, ryb i warzyw bez dodawania tłuszczu. Z kolei opiekacze wielofunkcyjne są wyposażone w kilka wymiennych płytek, dzięki czemu przygotujemy sandwicze, gofry, a nawet ciasteczka przypominające kształtem orzechy włoskie.

Ranking opiekaczy do kanapek:

Zobaczmy teraz jak prezentują się wymienione przez nas typy opiekaczy:

Tradycyjny opiekacz

Taki opiekacz ma na stałe zamontowane płytki grzewcze, zwykle nadające sandwiczom po upieczeniu kształt trójkątów. Na górnej pokrywie znajdują się dwie lampki – jedna z nich informuje o uzyskaniu przez płytki odpowiednio wysokiej temperatury, a druga o tym, że kanapki są gotowe.

Opiekacz do kanapek
Jaki Opiekacz do kanapek wybrać i kupić? Sprawdź opinie użytkowników i ceny w sklepach!

Z doświadczenia jednak możemy powiedzieć, że „gotowe” dla każdego oznacza co innego, dlatego lampka ta jest co najwyżej orientacyjna. U nas w domu nikt na nią nie zwraca uwagi (choć może niesłusznie, co o tym sądzicie?).

Opiekacz – grill

Taki opiekacz daje dużo możliwości. Dolna i górna płyta posiada wyżłobienia przypominające grill. Jak wspomnieliśmy, można w nim przyrządzić nawet mięso, ryby czy warzywa. Natomiast do kanapek na ciepło można użyć też ciabattę czy rosettę (włoska kajzerka). Do środka dodajemy sery, wędliny, warzywa czy grzyby. Na wierzchu pieczonych produktów powstają charakterystyczne dla grilla, podpieczone paski.

2, 3 i 4 w jednym, czyli co można zrobić w opiekaczu?

Opiekacz z wymiennymi płytkami może spełniać funkcje kilku urządzeń elektrycznych. Przy jego pomocy można upiec gofry, ciastka, a nawet… kotlety. Może też zastąpić niewielki grill elektryczny.

Opiekacz z wymiennymi wkładami ma jeszcze jedną ogromną zaletę: o wiele łatwiej jest go umyć!

Zgrzewarka do kanapek
Zgrzewarka do kanapek czyli inaczej opiekacz / Ranking pomoże Ci wybrać ten najlepszy!

Przydatne funkcje opiekaczy

Nowoczesne opiekacze wyposażone są w szereg przydatnych funkcji. Zobaczcie:

  1. Ustawianie poziomu podpieczenia,
  2. W tosterach specjalny system chroni tosty przed przegrzaniem i wyrzuca je do góry, gdy są gotowe,
  3. Termostat do regulacji temperatury – nawet sześciostopniowej!
  4. Diody LED sygnalizujące aktualny stan pracy,
  5. Antypoślizgowe nóżki.

Moc opiekacza

Moc opiekacza decyduje o tym, jak szybko urządzenie będzie gotowe do pracy i jak szybko upiecze nasze sandwicze. Najczęściej spotyka się opiekacze o mocy 650 – 750 W. Najlepsze osiągają moc 1200 lub nawet 1500 W.

Typ powłoki

Powłoka na płytkach opiekacza to jeden z jego ważniejszych elementów. Zależy od niej nie tylko jakość przyrządzanych kanapek, ale także żywotność samego urządzenia. Większość opiekaczy wyposażona jest w płytki z powłoką teflonową, choć coraz większą popularność zdobywają obecnie płytki ceramiczne.

Opiekacz do kanapekOpiekacz do kanapek / Porównaj ceny na: Ceneo
Skąpcu

Zobacz jakie dania można przygotować i zrobić w opiekaczu do kanapek:

Czy warto kupić opiekacz?

Opinie użytkowników – właścicieli opiekaczy – są zgodne co do tego, że jest to urządzenie bardzo przydatne. Oczywiście, główną jego zaletą jest możliwość przyrządzania smacznych, ciepłych potraw. Nie można tu jednak pominąć jeszcze jednego aspektu. Dzięki opiekaczowi nie będziemy już marnować czerstwego pieczywa.

Chyba nikt nie lubi wyrzucać chleba, a nie ma wielu możliwości wykorzystania twardych kromek, dlatego opiekacz jest tu idealny.

Producenci i cena opiekaczy

Producenci urządzeń AGD, którzy mają w swojej ofercie opiekacze i tostery, to między innymi firmy Zelmer, Bosch, Tefal, Hoffen, Grundig, Krups czy Philips. Cena takich urządzeń mieści się w granicach 30 – 500 złotych. Warto dodać, że w sklepach znaleźć też można opiekacze do zapiekanek (w formie piecyków), które jednak stosowane są głównie w gastronomii, a ich ceny rozpoczynają się na poziomie 700 złotych.

5 KOMENTARZE

  1. No i wzbraniałam się przed zakupem opiekacza, ale w końcu chyba się ugnę. Do tej pory robiłam sandwiche w … gofrownicy:P
    Ale ostatnio jadłam u koleżanki i jednak jest duża różnica. A „wczorajszy” chleb u nas zawsze się znajdzie. Zastanawiam się tylko, czy przy opiekaczu moc jest równie ważna, co na przykład w gofrownicy (w mojej kiedyś zapomniałam o gofrze, który siedział we włączonej gofrownicy pół godziny. Był po prostu ładnie przypieczony, taka petarda . :D) Jakie są Wasze opinie na ten temat?

  2. Uwielbiam rano zjeść na śniadanko takiego tościka. Rewelka. Chwila moment i niebo w gębie. Posiadam opiekacz do kanapek firmy Zelmera, ale moi rodzice mają z Tefal i też im dobrze służy.

  3. Dzisiejszy chleb już popołudniu bywa wczorajszy. U mnie opiekacz na wyposażeniu kuchni jest od wielu lat. Sprawdza sie taki bez wytłoczek w środku. Zupełnie gładki, dzieki któremu upieczemy każdy rodzaj pieczywa – bułki, bagietki, panini, nie tylko chleb. Do tego jest łatwiejszy do czyszczenia. Aktualnie mam od kilku lat opiekacz do kanapek angielskiej firmy Breville i jeszcze zipie 😛

  4. Ja jestem tego zdania, co za dużo to nie zdrowo. Mam standardowy opiekacz, robię w nim tylko tosty i mi w zupełności starcza. Kupiłam Clatronic już parę lat temu na allegro.

ZOSTAW OPINIE

Please enter your comment!
Please enter your name here